archiv novinek
30. 10. - Probudil jsem se z podzimního spánku a než upadnu do toho zimního, tak sem hodím dvě novinky: Pixla a Stovka. V obou případech se jedná o nový kabát, ale také jsem řádně vytunil základní malůvku letadla.
07. 08. - Čtyři podoby Delfin Akrobat.
20. 07. - Fin.
14. 07. - Asi dobrý.
29. 06. - No tak páchám ještě spárku. Původně jsem pod ní chtěl vrazit 2000l bandasky a nějaký protizemní harampádí. Jenže bandaska se mi nejak nepodařila. Myslel jsem jsem, že to je modifikace té pod M2000, ale zdá se mi, že je dost jiná. A vlastně se mi tam ani nelíbí. Spárka s druhou boudou je tvarově taková nevyvážená a malý bandasky to opticky vyvažují. Teď co s tou výzbrojí, zkusím SCALP nebo triple adaptér na bomby. Aby to ale nakonec neskončilo zase jenom A-A. Jo bude to La Fayette. A jo, musím po xx-té upravit stín pod kachnou. A pořád se mi nelíbí zabarvení překrytu. Nazdar.
24. 06. - Rafale. Konec hlášení.
13. 06. - Vcelku ucházející, ale trochu nuda.
18. 05. - Dělám na tom, i když ne moc intenzivně.
11. 05. - Mírný pokrok v mezích zákona. Doufám, že ta brutálně složitá část trupu okolo sacáků má skutečně zásadní výhody. Protože dost pochybuji o stealth opatřeních, které jsou na tom aparátu tu a tam vidět...všechno to zabije pevný tankovací sosák a ty příšerný žábry na kýlovce. A to ani nemuvím o titanových kachničkách, tam to asi jinak nejde. Jo a zepředu to je tlustý, že by se do toho klidně vešla pumovnice. Hele, to letadlo mě vlastně docela štve.
29. 04. - Taková jedna procesní.
26. 03. - Když se řekne RDY radar a MICA rakety, představíme si Mirage 2000 a ejhle ona F1 .
23. 03. - Přeleštěný Dvoulitr.
12. 03. - Spárku Su-27, kterou jsem měl v podstatě hotovou několik let, jsem okabátil. Jedná se o modernizaci od Bělorusů, kde mimo jiné, obdrželi další vnitřní křídelní závěsník a modernizaci směrem k A-G schopnostem. Takže se nabízelo něco řízeného pod křídlo a pod sacák Lantirn. Jenže se mi to nějak nelíbilo, tak snad někdy příště, na jiném kontinentu.
Alespoň jsem tam vrazil závěsník s integrovaným rušičem, skoro není vidět. Podvěsil jsem to tedy pouze několika ostrými A-A a pilotovi na ZOŠu přidělal parohy. Zároveň má v kokpitu konstrukci, kam se dává hadr, kdyby zlobil. Hadr samotný tam nemá. No, možná ten bazmek ještě sundám.
01. 02. - A ještě jedna F-16 s trochou tuningu.
30. 11. - Nově jsem spíchnul rumunskou F-16 a vytunil Taiwance. Před časem si na Taiwanu bouchli dva Harpoony, tak jsem je tam vrazil. Drobně jsem ještě šáhnul na jednu F-4.
04. 11. - Ještě jeden vysavač. Vybavil jsem ho pajduláky, ale nevím jestli v této činnosti budu i nadále pokračovat - dost mě nebaví. Každopádně mám skoro hotovou další F-16, toho času neobydlenou.
02. 10. - Výroční Flying Tigers vysavač z Taiwanu.
03. 09. - Po dvanácti letech se dostávám k tomu proč se můj web jmenuje jak se jmenuje: Le Spectre .
19. 08. - Moje nejoblíbenější "jednička" Mirage F1AZ. Ve své době se jednalo o pokročilý úderný letoun, který se hodil do podmínek JAR. Oproti "běžným" F1 postrádal radar Cyrano IV, místo něj byl vybaven jednoduchým radarovým dálkoměrem, který doplňoval laser. Zajímavostí je sklopná tankovací sonda a větší množství interního paliva díky nádrži v prostoru za kokpitem, který byl jinak obsazen elektronikou. Primárním určením letounu bylo A-G, nicméně díky podobným výkonům jako stíhací verze a malému radaru byl schopen plně vést blízký manévrový boj. Mašina č. 218 je zobrazena v závěrečném kamuflážním schématu.
06. 08. - Vytuněná řecká Mirage. Jedná se o malinko upravený tvar spodní přední části trupu a stíny v této oblasti, aby byla patrné zploštění na bocích. Je to základ pro vytvoření jedné velmi zajímavé modifikace tohoto letounu.
02. 08. - Další do sbírky krabiček.
09. 07. - Oooh James!
01. 06. - Jedna polonovinka Su-35.
10. 05. - Vytuněný MiG-15bis a MiG-17PF. Jako obvykle jsou úpravy zaměřené na vylepšení vzhledu při tisku.
04. 05. - Jsem na živu, tuhle jsem dýchl na zrcátko a zamlžilo se! Asi rok a půl jsem nic nezveřejnil, což neznamená, že jsem nic nedělal. V první řadě jsem vizuálně upgradoval asi polovinu svých výtvorů, ale nemám zatím sil to zde vyměnit. Také jsem udělal nějaké nové věci, jedna z nich je řecký fanouš. More to come.
26. 11. - Jedna nová Mirage v procesu tvorby kabátu, celkovém tuningu a opravy jedné střední a jedné velké chyby. S největší pravděpodobností ji udělám bez těch obludností pod křídly.
12. 11. - Ukrajinská Sotka.
31. 10. - Kostičkový mejdan.
29. 10. - Takže Su-30MKI je hotov, jenom jsem to krapet uspěchal s Brahmosem, ještě není operačně zařazen a mašiny co ho nosí proto nejsou u squadron. A holt tam nahoru nějaký logo prsknout musím.
01. 10. - Když MKI, tak s megapráskem. Objevil jsem věc, která mi z počátku připadala nepochopitelná... Su-27 má veškerou výzbroj skloněnou pod úhlem 2,5°. Modernizované verze Su-30/35 ale mají závěsníky přepracované. Wingtip je pořád stejný, nicméně křídelní závěsníky mají úhel nastavení 0°. Chvíli mi to dalo.
Bude to mašina v konfiguraci, jak si myslím, že by šla na protilodní akci, kdy si poveze jenom 2x R-73 a 2x R-77 na nutnou obranu. Ještě by se pod ní vešlo třeba dalších 6 raket, ale jistě by s ní letěl doprovod s mohutnější A-A výzbrojí.
Zvážím, jestli Brahmos nechám takhle podvěšený a nebo jej dám pro názornost pod letadlo.
10. 09. - Jedna od school Andula.
21. 08. - Asi 14 dní dělám na Hurricane. Mám celkem problém s křídlem, jeho uložením, profilem atd...to se ale dalo čekat. Problémem je ale i vyhodnocování fotek přeživších Hurricanů. Díky své konstrukci a času se jednotlivé kusy poměrně liší. Kupříkladu horní křivka trupu je oříšek.
13. 08. - Do roka a do dne, nebo tak nějak, bude MKI/MKM.
20. 06. - Takže spárku mám hotovou. Jenom musím vymyslet drobnost, kabát.
04. 06. - Páchám klacky.
14. 05. - Pořád hafo práce na spárce, sem tam něco udělám.
23. 04. - Su-27UB je jediná výjimka potvrzující pravidlo, že ruský spárky jsou ekl. Docela dlouho mi trvalo trefit tu horní křivku trupu, usoudil jsem, že změna nastává na zadní hraně brzdícího štítu. Jenomže ona tah hrana je na spárce posunutá dozadu a navíc ta změna je ještě za ní, pak to bylo ein-zwei. Malinko jsem upravil čumák, neměl jsem úplně dobře ten přechod přímka-křivka-přímka.
19. 02. - Celkem práce naskládat to na křídlo. Nejdřív jsem si to nakreslil kolmo na půdorys a pak to tvaruju.
22. 01. - Měsíc tuním a už bych začal něco nového. Podíval jsem se na An-24/26, Jaky a jednu M2000.
08. 01. - Mám upravené všechny F-15. Když není vedle stará verze k srovnání, ten rozdíl není až tak vidět, nicméně jsem aspoň zjistil, že na DJ jsem měl špatně trysky.
31. 12. - Dvoudenní tuning Mi-24. Docela rád bych udělal nové stíny..."obvyklým způsobem, kdy jde slunce šikmo ze strany, ale v tomhle případě by to bylo strašně práce. Teď to mám tak, že slunce je v podélné ose mašiny.
29. 12. - Krapet jsem vytunil Ra'am. Ty moje F-15ctky působí poněkud fádně, zároveň jsem udělal nový SATCOM a trysku. Jak tak na to koukám, tuning by potřebovaly i Mirage 2000. O starších věcech jako Anduly ani nemluvě.
21. 12. - Su-27 Viktora Pugačeva.
04. 12. - Kurnass 680 dělám v podobě SEAD mise v oblasti Suezu, proto jsem usoudil, že měl 2 křídelní bandasky. Bomby M117 jsou potom jistě pod trupem. Otázkou zůstává jak vypadaly vnitřní křídelní závěsníky. Velmi pravděpodobně vezlo letadlo nějaké AIM-9 pro vlastní obranu, jejich počet mohl být 1, 2 nebo 4. Já jsem zvolil 2x AIM-9 na levém závěsníku a žádné bomby. Na pravém závěsníku TER se 3x M117 a žádné Sidewindery. V této kombinaci potom byly na MER trupovém závěsníku 2+3 bomby. V přední levé trupové šachtě bude AN/ALQ-87. Rakety AIM-7 při této misi téměř jistě nevezli. Éro je sice poměrně solidně ověšené, ale na bokorysu zleva to bohužel není moc vidět.
To že bandasky jsou v jiných barvách než celé letadlo, je v pořádku, takto byly dodány.
27. 11. - Letadlo Kurnass 680 mám hotové, zbývá výzbroj. Je jisté, že to bude náklad až ouvej, ale bohužel nemám fotografii z dané mise o kterou mi jde. Jsem rád, že vůbec mám jednu mizernou fotku téhle mašiny. Izraelci velmi často létali na A-G mise ověšeni pumami M117 a Mk.82 v různých kombinacích, budu si muset vybrat.
20. 11. - Sugo jsem přerušil, dělám na F-4E, a to mašinu, kvůli které jsem s Phantomen vlastně začal...Izrael rok 1970, krátký kryt kanonu, čisté křídlo a bez formačních světel. Bude k němu i povídání, ještě nevím jak dlouhé.
13. 11. - Skoro na minutu přesně před týdnem jsem si myslel, že základní malůvku mám hotovou, jenom jsem chtěl vylepšit jednu texturu...a zjistil jsem, že mám špatně vertikální polohu trupu vs. směrovky a navazující části. Trvalo mi asi 3 dny to identifikovat a opravit. Je to poznat na náběžce směrovky u toho malého sacáku. Zároveň mi uniklo, že by v tomhle místě mělo být vidět křídlo.
05. 11. - Si nemůžu pomoc, ale Ukrajinci maj popisky v Ruštině.
03. 11. - Na Sugu mě čeká to co patří k mým nejneoblíbenějím činnostem, popisky. Budou všechny čitelné, ale v ukrajinštině, i na sovětské mašině, doznávám. Trysky považuji za OK.
27. 10. - Mám dopuntikováno a dostínováno, pracuji na tryskách, ale zatím nejsem moc spokojen, chtěl bych je udělat lépe než je dělám obvykle. I když plánuji jako první nakreslit pugačevovu mašinu, takže bez raket a závěsníků, furt to vidím tak na měsíc práce...čunění, mačkání, popisky, kokpit. Zkrátka si asi dám Sugo k Vánocům. Snažím se moc nemyslet na další verze, ale spárka se mi moc líbí.
Mimochodem, na dvou posledních obrázcích má Su-27 stejnou barvu, všechno dělá odstín pozadí. Mozek je prevít, co? Tohle je záležitost barvy, ale i co se týče tvarů nás hlava klame a každého trošku jinak. Každý objekt si různí lidé uvědomují podle sebe, skrze své zkušenosti.
16. 10. - Tak se zdá, že mám trochu víc času, pořád se musím koukat na ty krásný tvary.
11. 10. - Stínování v procesu.
20. 08. - V srpnu jsem neudělal skoro ani čárku a nevím jak se mi bude v tomhle ohledu dařit v nejbližší době. To Sugo ale chci rozhodně udělat, jako první by určitě byla pocta V. Pugačevovi za to co předvedl roku 1989 v Paříži, jeden z nejlepších displayů ever. Hobby Boss vydal konečně Su-27 1:48 a vypadá hodně dobře, oproti Academy je asi o 25mm delší. No a Tamiya chystá F-14A...to nebude model roku, ale desetiletí. Mám cuky po 10-ti letch něco slepit a tyhle dva kousky jsou velká pudidla.
Úplně jsem zapomněl vyvěsit Letošního tygra, kterého jsem dělal pro 211 shop. Je mírně vizuálně vytuněný podobně jako ten loňský.
02. 08. - Základní výkres na Sugo, že mi to trvalo víc jak týden je děsivé. Když si spočtu, že následné puntikování a trysky za týden určitě neudělám, tak mi vychází, že to do CIAFu asi nestihnu. Proto budu muset přehodnotit svoji srpnovou činnost.
Konečně jsem si nainstaloval Corel X8, ale není toho moc co říci. Po X7, kterou jsem byl nadšen pro její stabilitu, se v tomhle ohledu nová verze zdá stejná. Zatím jsem ale dělal jenom relativně jednoduché věci, uvidíme později. Podobně jako třeba Microsoft, přistoupil Corel k vykazování činnosti a ikonky jsou zase o něco méně výrazné a přehledné. Není to nic zásadního, jenom je to zbytečné.
23. 07. - Výsledek asi 3 dní práce na Su-27, je to celkem zápas, pořád zkoumám jak ta věc vlastně vypadá. Jsem přesně v té fázi, kdy jsem udělal jenom pár splašených čar a do konec je fáákt v nedohlednu.
13. 07. - Takže je to Barak v QRA konfiguraci. Přiznávám, že nějakou dobu nechci vidět izraelské letadlo ani F-16.
Nadešel čas na úplně nový projekt. Měl bych velkou chuť na Wellingtona, Mirage III, F-14 a F-111, nicméně jsem nenašel dostatek podkladů, zvláště co se týče Velouše. A stále ještě jsem neudělal MiG-25, kde je také problém s podklady, chtěl bych ho super pintlich. Takže musím vymyslet náhradní program, hloubám nad B-1, Vulcan, S. Etendard, Harrier, Su-27, Typhoon, L-13/23 a vymyslel bych mnoho dalších.
09. 07. - F-16C GE, zatím mně neznámého státu.
04. 07. - F-16D Brakeet. Oficiálně se izraelské C/D jmenují Barak, ale dvojsicům se říká také Brakeet. Je to celkem unikátní pro IDF, dávat jednotlivým verzím stejného typu různá jména.
A vysvětlení proč F-16 říkám vysavač. Až kolem vás bude jedna F-16 s PW motorem pomalu pojíždět, zepředu od kompresoru, poslouchejte...
29. 06. - Další Judejec, s GE motorem.
20. 06. - F-16D 4083 s AGM-154C.
13. 06. - Dělám na tom Polákovi.
08. 06. - Další v pořadí bude F-16D. Docela se mi líbí dvoumístná, líbí se mi dvoumístná s hrbem, ale CFT to už je ble. Člověk celý život čte o integrované aerodynamice a jaké má zásadní výhody...a oni tam přibastlí něco takového a že to prý má minimální negativní následky. No nic, používají se čím dál více, tak je tam vrazím.
07. 06. - Vysavač s návodem k použití.
01. 06. - Vysavač v ABasic edici je skoro hotov, píšu k němu manuál, představení bude příští úterý. Mezitím pracuji na Twin Deluxe verzi f plný palbě, hrbem, baťohem a lampičkou, během pár dní budu mít co ukázat.
27. 05. - Diagnóza je jasná, měl jsem moc nízko křídlo a to mi to všechno rozhodilo.
24. 05. - Poměrně pokročilá fáze vysavače a zároveň zásadní chyba. Mám příliš nízko předek vírového přechodu, má být v úrovni čidla na radomu - viz červená linka. Přitom pozici čidla jsem měl od úplného začátku správně, nevšiml jsem si ale, že je v ose s tím naplyvem. Zcela nepochopitelné opominutí a nejspíš moje největší chyba na toto téma ever, protože náprava bude hodně pracná, týká se to asi 10-ti bitmap. Malinko pozitivní je, že stínování nemám ještě úplně hotové.
21. 05. - Další izraelský Phantom, tentokrát průzkumný a zase odchylka od standardní IDF kamufláže. Obávám se, že další Phantom bude asi zase nějaký Kurnass (a konečně zcela "standardní"), ale tohle téma pro tuto chvíli opouštím. Už nějako dobu dělám zase na F-16 a první bude zase ...eeee... izraelská.
10. 05. - Žába a nebo spíše ropucha, zkrátka Karpada. Jeden ze 40-ti Phantomů, které Američané během války Jom Kippur urychleně předali do Izraele od operačních jednotek, protože Izraelci dostávali strašlivě na prdel. Tahle konkrétní mašina sloužila u 57 TFW na Nellisu. V Izraeli tyto letouny obdržely čísla 3xx a zachovaly si původní SEA kamufláž až do generální opravy. Velká část těchto náhrad byla na levém křídle vybavena systémem TISEO - letouny určené přímo pro Izrael je jinak neměly. V průběhu služby byly IDF Phantomy vybavovány pevným tankovacím ráhnem.
Velmi se mi líbí kombinace tohoto kabátu a šachovnice na směrovce, chtěl jsem pod mašinu zároveň podvěsit něco jiného než železné bomby. Přiznávám, že nemám ověřeno, zda v roce 1982 ještě u 69. taj měli Mavericky. Měli je jistě 10 let předtím a zároveň se v roce 1982 stále omezeně používaly u jiné jednotky. Tuto přesnou kombinaci od 69. taj ale zdokumentovanou nemám. Je jistým specifikem IDF, že používali na F-4 poměrně rozsáhlé množství řízené munice, ale jednotlivé squadrony byli vždy specialisté na jeden určitý druh - žádná neměla ve výzbroji všechno. Železné bomby měli všichni.
27. 04. - F-4B modex 201.
21. 04. - Mé přesvědčení, že F-4B bude od VF-111 se poněkud viklá, zajímavých mašin je strašně moc. Nechám se překvapit, určitě to ale bude mašina z úvodu války ve Vietnamu v CAP konfiguraci.
19. 04. - Béčko postupuje zdárně vpřed. Je zajímavé, že jako malému se víc líbil "krátký" Phantom než "dlouhý", teď je to právě naopak.
15. 04. - Hodně dlouho jsem neměl čas ani chuť něco tvořit, aktuálně jsem se ale pustil do krátkýho Fanouše. Jako obvykle jsem, bohužel, při přechodu na další verzi objevil chyby, které jsem udělal na stávající. Zatím to jsou naštěstí relativně detaily. No, vidím světlo na konci tunuelu, je červenobílé a říká si Sundowners.
21. 03. - F-4G.
17. 03. - Řeším aktuálně problémy pracovního rázu a nemám vůbec čas čmarikat. Přes víkend tu F-4G dodělám, ale co bude dál, vůbec nevím.
07. 03. - Byl jsem si zcela "jist", že G-éčko bude s kódem WW, s tím že časem udělám i jejich další letouny. Už jsem měl vybranou mašinu a skoro hotový marking, ale nějak jsem si nevšiml, že pod kabinou jsou jména pilotů a fotky co mám, je nedokáží identifikovat. Takže místo toho bude stroj z roku 1987 ze Spangdahlemu. Zkrátka protiradaroví specialisté nebyli jenom WW, ale i daší jednotky. Úmysl udělat další SEAD letadla trvá, takže hlavně F-105G. Dost mě irituje, jak dlouho mi to G trvá, z velké části je to nedostatečnými podklady a to dělám jenom subverzi letadla, které mám zdokumentované dobře. Zmíněná F-105 je proto čistě teoretický projekt. Na druhou stranu, jedna stojí v Krakowě a druhá v Paříži.
Fanouš s bradou možná zítra, realisticky pozítří.
03. 03. - Právě jsem tisknul některé své novější věci v inkoustu. Přál bych si, aby každý, kdo má moje práce v laseru, to viděl. Protože takhle to má vypadat, takhle to dělám, laser je naprosto nedostatečný.
01. 03. - Aby se neřeklo, že nic nedělám, menší update, z kterého je patrné, že jenom (skoro) nic nedělám. Dost jsem se zasekl na závěsnících raket, podklady na G jsou fakt bídné.
To že různě v procesu mám vypnutou/zapnutou viditelnost některých součástí (jako třeba motory) je proto, že tím zrychluji zobrazování celého projektu při práci. Aktuálně soubor s F-4G má 76MB (v paměti ale 2,2GB), 30000 objektů, 45 hladin a 320 vložených bitmap. Velká část objektů má nějakou průhlednost, takže při každé změně zoomu atd. se to všechno přepočítává. No a visí to na jednom jádru CPU. Nejnovější verze Corela už sice jsou 64 bit a multithread, ale víc jader je k něčemu pouze u některých jednorázových funkcí, na běžnou práci je důležitější jedno co nejrychlejší jádro. Skutečně musím ocenit úžasnou stabilitu verzí X6 a X7, na starších verzích Corela bych se o něco takového nemohl ani pokusit. Projekty, které byly třetinové na verzi C12 kolabovaly celkem jistě co 10 minut.
23. 02. - Eště furt lasička.
19. 02. - Pořád lasička.
15. 02. - Pořád lasička.
12. 02. - Ve světovém letectví je několik kapitol, které mě zajímají více než jiné. Je to působení Normandie-Niemen v Sovětském svazu, Arabsko-Izraelské války a potlačování protivzdušné obrany protivníka. Tato poslední je pro mě charakterizována programem Wild Weasel ve Vietnamu a proto aktuálně pracuji na F-4G.
09. 02. - Upgrade Mirage F-1 CF-118...nýtování celého letadla, komplet nové stíny, sem tam upravená paneláž, něco málo v kokpitu, trošku tryska. Je to ale optimalizováno na inkoustový tisk, v tomhle náhledu to není moc vidět. Na víc ale nemám aktuálně sil, strávil jsem na tom času skoro jako pro nakreslení celé Z-50. Hamster out.
04. 01. - Rozhodl jsem se, že Mirage F-1 potřebuje upgrade. Takže ji celou puntikuji, dodělávám detaily na křídle, vylepšuji stínování atd. Myslím, že do neděle bude hotovo. Tedy jedna konkrétní, kterou aktuálně ode mě někdo chce v inkoustu. Přenesení těchto nových věcí (na další mašinu) vyžaduje jejich mírnou úpravu vzhledem k tomu jak je barevná - tmavá/světlá. Je jasné, že nýtování na francouzských mašinách nedává úplně smysl, jsou totiž velmi kvalitně vyrobené a nýty nejsou skoro vidět...no ale vypadá to dobře.
01. 02. - F-4EJ Kai z roku 2005, kdy u 8. hikotai začalo přezbrojování na F-2A/B. I když jsou oba typy plně multirole, jejich hlavním úkolem jsou protilodní útoky pomocí ASM-1/2. Kamufláž dvěma odstíny modré byla v případě Phantomů specialitou 8. hik, u ostatních jednotek byly šedé, případně kamuflované jinými barvami. Tato "ocean" kamufláž se ale posléze rozšířila i na F-2 a také vrtulníky. Pro mě osobně je to nejhezčí kabát na F-4 vůbec.
28. 01. - Hele co jsem našel, základ na Turbo Čmeláka.
25. 01. - Fanouš by měl být do konce týdne hotov.
22. 01. - Provádím menší úpravu svého webu, snahou není vylepšit vzhled (a vím že není nic moc), ale zvětšit náhledy printů. Takže odteď to bude 1400px oproti stávajícím 1100px. Aktuálně ale mám předěláno pouze asi třetinu obrázků...je to celkem časově náročná otrava.
Pár slov k Phantomovi: Ze začátku jsem si byl jist, že jako první udělám izraelskou mašinu z roku 1970 a pak, (také izraelskou) "ropuchu". Mám pro to v hlavně připravené celkem zajímavé povídání o konkrétním pilotovi, misi a dalších souvislostech. Bohužel jsem nesehnal fotku, ze začátku služby jich prostě moc není. A ropuchu vlastně ani nevim zda udělám, protože chci udělat také průzkumnou IDF mašinu, a 3 žiďácký fanoušové je už možná trošku moc. Takže jako první bude japonská mašina v Ocean kamufláži a pak se uvidí, Phantomům se můžu věnovat tak asi příští 2 roky, když na to přijde.
18. 01. - Jsem v procesu dělání popisek.
13. 01. - Kokpit na Double Ugly. Snad úplně každá verze a její provozovatel má trošku jiný kryt palubky a zaměřovač (a palubku samotnou, ale to mě trápit nemusí). Tohle je konkrétně EJ. Každopádně cíl je stále v nedohlednu.
08. 01. - Oddychovka, která bude vector-only, takže žádné moje obvyklé stínování atd. Už tak je to složitější než jsem původně zamýšlel.
04. 01. - Přes svátky jsem to krapet flákal, ale drobný posun tam je. Plácám se také v problému slotového křídla.
2015
21. 12. -
F-4E je onýtovaný a stínuji.
18. 12. - Na
Su-25 jsem upravil číslo, bomby a předek závěsníků.
14. 12. - Furt se
puntikuje a ještě nějakou dobu bude.
11. 12. - Puntikuji
Fanouše.
09. 12. - Spíchnul jsem
dva Trenéry.
30. 11. -
Fanouš je šlechtěn, ale pozvolna.
27. 11. - Vlastně jsem vůbec nechtěl začínat s F-16, ale s
Fanoušem.
20. 11. - Mé stejně tak neutuchající jako neúspěšné snažení udělat
MiG-29UB. Konverze na spárku je složitější než jsem myslel, viz třeba hřbet za kabinou. Že já jsem se radši nepustil do toho Fanouše! Jo a jednosic mám blbě. Tímto vyhlašuji tvůrčí krizi.
16. 11. - Zřejmě budu považovat vzhled
vysavače za finální.
09. 11. - Stále nemám na
F-16 hotový výkres. Mimo jiné jsem musel předělat PW trysku, na F-15 jsem ji trošku odflákl, tady je víc vidět.
06. 11. - Myslím, že jsem ještě nikdy nestrávil neplodnejší chvíle při kreslení, než když se teď snažím udělat základní výkres F-16. Pořád přesouvám nějaký čárečky a pořád to k ničemu není.
03. 11. -
Čuňák.
29. 10. - Tři dny dělám na
vysavači. Několik let jsem se mu vyhýbal, protože jsem předvídal problémy, které s ním budou...jeho integrovaná aerodynamika způsobuje, že skoro nikde nejsou rovné linky, proto při jakémkoli zkreslení fotky nevychází návaznosti na jiné. Další problém, s tímto související, bude relativně obtížné pozdější stínování, aby vypadlo realisticky. V obou těchto ohledech je třeba taková F-18 mnohem jednodušší.
26. 10. -
Kočár pro důchodce hotov. Mám ale mírné podezření, že ty bombičky nejsou úplně dobře.
19. 10. - Když to půjde dobře, tenhle týden
Su-25 dodělám.
14. 10. - Hrábě získávají
tvar.
12. 10. -
Puntikování hrábí dokončeno jest.
09. 10. - Tak jo, puntikuju hrábě.
08. 10. - Nebyl jsem schopen zjistit informace, které by mi umožňily dodělat tu štefanovu pětku. Spíchnul jsem proto
devítku Tomáše Vybírala. Aktuálně mám spitfajrů plný zuby. Na Vybírala jsem navíc použíl stejné textury jako na Smika a je to vidět. Takže až bych to tisknul, musím něco trochu předělat. Mám chuť na nějaký pořádný letadlo (hmotnost aspoň 3-4 spitfajry, plamen za prdelí a nesmí to být ruský). Problém je, že musím (měl bych) brzo udělat S-199 a Jak-23. A když něco musím, tak mě to neba, že ano. A navíc takový prdlavky. Takže sám nevím co dál, další spit to ale nebude.
05. 10. - Na cestě je
Mk. Vc, tedy vrtule De Havilland, krátké křídlo, novější kabina, asymetrické chladiče, již zmíněné jiné nýtování, hranaté zrcátko. No a pochopitelně kratší čumák. Musím ještě zjistit, jak je to s výzbrojí a jejím vyhříváním (to se případně projevuje na výfucích).
01. 10. - Malůvka
Spitfira DU-N je hotová. Print samotný úplně hotový není, není jasno jaký udělám layout - případná fotka pilota, povídání o něm, logo squadrony atd. V tuto chvíli chci ale pokračovat na další verzi.
30. 09. -
C-éčkové křídlo s původním rozpětím, nízká směrovka, dlouhý vstup sání, fishtail výfuky, to je Spitfire HF Mk.IXc rok výroby někdy první půka 1944...logická cesta k dřívějším verzím. Takže např. Smikova nebo Vybíralova mašina.
29. 09. -
Spitfire je v podstatě hotový, alespoň co se týče této verze. Je to Mk.IXe, což je varianta, na které naši nelétali. Musím udělat IXc, která má jinak výzbroj v křídle. Nicméně si spíš myslím, že devítku zatím nechám v této podobě a pustím se od pětky.
24. 09. - Na
spitu jsem udělal vrtuli a předělal odtokovou hranu křídla do trupu + stíny na spodku trupu, vypadal trošku ploše.
Mám už nakreslený marking DU-N O. Smika, jenomže ani u této mašiny není jisté jakou měla směrovku, achjo a to snad není profláknutější "naší" devítky. Bohužel je klidně možné, že nanajdu letadlo s vysokou směrovkou a neinvalidními křídly.
21. 09. - Něco jsem udělal, něco jsem opravil a něco zas musím předělat,
klasika.
18. 09. - Očekával jsem (doufal), jestli kreslením
Spitfira mu přijdu na chuť, už se mi to v minulosti párkrát stalo. No dejme tomu, devítka se špičatou směrovkou ujde...Je to ale zkrátka naprosto zásadní letadlo historie a má toho hodně společného s našimi piloty. Koukám, že musím předělat stínování nad motorem.
Takovej Tempest, to je sakraletadlo.
14. 09. - Začal jsem zmíněné
stínování. Stále jsem definitivně nerozhodl v jakém bude kabátu. Kandidátem je letoun MK463 velitele čsl. wingu Tomáše Vybírala s invazními pruhy. Jenom jsem ještě nevyšpekuloval jakou má mít směrovku. Na devítce se mi rozhodně líbí tato větší, tu malou tak nějak akceptuju na Mk.I. Mým úmyslem je udělat I., II., V., IX. našich pilotů a nějak to rozprostřít na všechny naše 3 squadrony. Jediný jasný je zatím ten Štefan na Mk. V od 313. sqn.
11. 09. - Poslední záběr na
Spita než se pustím do stínování. Je fakt, že tvarově budu ještě muset vyřešit listy vrtule a žebra na směrovce a křidélku. Dále si bude třeba ujasnit zaměřovač. Vůbec si nejsem jistý nýtováním na krytu nádrže před kabinou, na žádných fotkách není vidět. Výkres od AJPress-u je tam má, tak jsem je tam vrazil - jinak mám všechno podle fotek. Nýty na motorových plechách jsou polozapuště vždy, takže pod barvou jsou nezřetelné.
10. 09. - Křídlo jsem opuntikoval, ale dávat to sem ani nebudu, není na co koukat. Bylo mi řečeno, že nýtování na trupu se změnilo ve výrobě na konci roku 1943. Takže já kreslím pozdní Mk.IX podle té co byla na AP loni. A z toho plyne, že ho bohužel budu muset na Mk.I-V předělat.
Dělal jsem si velký zálusk na výškovou Mk.VII, ale zdá se, že naši na ní bohužel nelétali, pouze na Mk.VI.
07. 09. - Jsem ve fázi puntikování
Spitfira, ale musím se přiznat, že mám jeden zásadní problém, nevím zda trup má mít nýty se zapuštěnou hlavou nebo půlkulatou, našel jsem fotky obou možností. Navíc mám problémy, že na devítkách, i v rámci jednoho typu nýtování, se jejich řady liší. Např. okolo deklu rádia značně, auuuuu. Mám v této oblasti mezery, i když jsem z doby minulé modelářské doma našel asi 6 publikací Spitfajru se věnujících. Budu se muset poradit, zda tyto odlišnosti jsou v rámci verzí či továren, které je vyráběly. V první řadě si ale budu muset vybrat konkrétní letadlo, což u Mk. IX ještě nevím. "Důvodem" proč jsem se do Spita pustil je Mk. Vc RY-A pilota B. Štefana - vysvětlím později. Jako první ale dělám devítku, protože ji mám nafocenou, z ní pak odvodím další verze. Velmi se těším na pozdní Griffonové verze, to jsou letadla mého gusta. Nějaká 22/24 má ale od devítky hodně daleko, takže dřív spíš udělám ranné Merlinové verze.
Plánoval jsem také v rámci Edaye vyrazit do NTM, ale soudruzi chtějí 190,- vstupné a 100,- za focení, což je celkem masakr.
01. 09. - Takhle nějak vypadá podle mě
Devítka. Až udělám komplet i křídlo, podívám se na výkresy, které zveřejnila firma Eduard - jak Spitfire vypadá podle nich.
24. 08. - Těžce
to flákám.
12. 08. - Chtěl jsem dělat něco krásnýho, výkonýho, hlučnýho, dělám něco
ošklivýho, hrbatýho, nejtovanýho. Jestliže MiG-29 je dieselová lokomotiva, co je tohle, mazutová drezína?
10. 08. - Od atomového bombardéru k
hnojařskému speciálu.
03. 08. -
Čmelák už je skoro hotový. Dělám na něm od dokončení Su-7, ale musím se k tomu dost nutit, nebaví mě. Pokukuju po něčem novém, možná echt americhše.
27. 07. - Takže zase
Čmelák.
21. 07. -
Su-7BM je hotová. Udělal jsem tenhle print oboustranný, sepsal jsem nějaké povídání o letadle samotném a něco o atomovce. Ta mašina je s plukovním znakem na čumáku, nicméně na print jsem nahoru dal znak z mnohem pozdější doby, který vlastně k té mašině nepatří, v jistém úhlu pohledu. Dal jsem ho tam proto, aby mi zapadal do zbytku čáslavských letadel, která jsem nakreslil.
13. 07. - Drobný posun na
Su-7BM.
Stále přemýšlím co pod to podvěsím. Jasné je, že chci odkaz na to, že se jedná o "atomový" bombardér. Nejrealističtější pro náš letoun by byla cvičná cementovka, to je ale nuda. Možné je tam dát IAB-500, která se prý párkrát vyzkoušela. A nakonec ostrá atomovka, která vypadá externě v podstatě jako ta IAB. Problém je, že pod naší mašinou nikdy pochopitelně umístěna nebyla. Ve Velké zemi si ji ale ze Su-7 bouchli.
09. 07. -
BM bude celkem brzo. Spárku se mi dělat nehce, rozhodně se do ní nepustím hned.
07. 07. -
Su-7BKL "6508" hotovo.
02. 07. - Na
Sugu jsem předělával a přesouval závěsníky s raketnicema, plus nějaké další drobnosti. Už se s tím ale pářu nějak moc dlouho, přes plán.
25. 06. - Nakonec jsem tam vrazil
UB-16 a upravil pár dalších věcí, mimojiné jsem musel dát trošku níž výškovku. Fotografie našich mašin s více podvěšenými UB-16 jsou dostupné. Původně zamýšlená varianta 4xS-24 je možná, ale fotku jsem neviděl. Takže jsem zvolil konfiguraci, která byla relativně běžná, i proto že BM možná bude trošku what-if. Ono toho vlastně není obecně na naše sugo moc co vymýšlet...bandasky, dva druhy bomb, dva druhy neřízených raket a to je tak všechno. Ale v mírovém provozu to je samozřejmé - většinu času se používají cvičné cementovky a občas se bouchne ostrá. Zmiňované S-24 jsou velikánské, tudíž drahé a při odpalu dělaly obrovský oblak kouře, myslím že se používaly méně než UB-16 a když, tak jenom jeden pár.
22. 06. - Tenhle týden bych mohl
Su-7BKL dodělat.
18. 06. - Protože dělám na
BKL, musím řešit barvy a pořád se mi nějak nelíbí. Každá fotka je jiná, muzejní jsou po 30-ti letech krapet opršené a rekonstruované mašiny na základnách jsou natřené kdoví čím.
15. 06. -
Sugo zdárně pokračuje dál.
11. 06. -
Puntik tady, puntik tam, všude kam se podívám.
08. 06. -
Puntikuji.
Jako první udělám kamuflovanou BKL, kterou podvěsím pravděpodobně S-24. Druhou BM jsem měl v úmyslu podvěsit atomovkou, nicméně z toho asi ustoupím. Někomu by to mohlo připadat nevhodné, obzvláště těm co na Sugu sloužili. Nabízela by se varianta IAB-500, tedy imitátor atomovky, jenomže těch jsmě měli jenom několik kusů. Údajně byly i použity, ale čísla mašin k tomu nedohledám - i když zajímavé by to bylo.
05. 06. - Zvolna dělám na
Su-7, počítám že ještě tak týden budu dělat základní "výkres". Spáchám stříbnou BM s hranatým číslem a speciální výzbrojí, plus kamuflovanou BKL. Jednu z Čáslavi, druhou z Náměšti.
01. 06. - Čmelák mě moc neba, tak jsem se pustil do
Su-7.
25. 05. - Zjistil jsem, že nemám nafocený spodek křídla na
Čmelákovi, respektive přechod trup-křídlo. Zdá se mi, že to základní verze a Turbo mají jinak - tu nafocenou mám. Takže dělám nejdřív menší samostatné celky.
22. 05. -
Výroční Géčko.
20. 05. - Pořád nemám sil pustit se do něčeho bojového (a složitého). Tak jsem začal
Neséremed Turbo. Toto je prosím výsledek tří večerů práce, super že.
12. 05. -
Třetí agresor, i když úplně jiný letadlo tedy. Krapet jsem ho vytunil, dodělal nýty, nějaké odlesky a hlavně jsem předělal stíny na spodku přídě. V původní podobě mi na tom pořád něco nesedělo, obrysy byly ale v pořádku. Měl jsem špatně právě znázornění průřezu přídě - ony stíny na spodku.
04. 05. -
Druhý agresor.
28. 04. -
Žiďáckej Baz jménem Commando s nejvyšším počtem puntiků (vím jak to bylo...). Nestihl jsem ho samozřejmě za jeden den, C a DJ jsem kreslil přes víkedn a Baze včera dodělal.
27. 04. - Pořád jsem se nemohl rozhodnout, kterýho japonskýho agresora udělám, tak tady je
první z nich. Bude ještě minimálně jeden.
20. 04. -
MiG-15bis a UTI.
17. 04. -
Su-22 od 47. pzlp.
13. 04. - Jako obvykle, když něco dokončím, mám problém začít s něčím novým. Tak aspoň pár věcí co jsem
lehce načnul.
10. 04. - U
Jak-1 jsem dodělal spodní malůvky. O jejich kdovíjaké přesnosti se ale tedy hádat nebudu...
08. 04. - Dokončil jsem
Trenéra. Nemám naprosto šajnu, co budu dělat teď.
01. 04. - Základní malůvka
Trenéra je skoro hotová. Už jenom odlesky na výškovce a ještě uvidím co udělám se spodní plochou křídla.
31. 03. -
Detail motoru.
27. 03. - Tak už je to
červený.
23. 03. - Dělám na
Trenérovi. První bude Z-226MS, který mám nafocený a pak se uvidí.
16. 03. - Tři dny práce, 552 objektů a
jeden brus z historie našeho letectva.
11. 03. -
Mig-29 byl nejmladším typem rodiny MiG, který u nás sloužil. Dodávky 20-ti kusů proběhly v roce 1989, další plánové kusy již zakoupeny nebyly. Při dělení Československa byly MiG-29 předány poměrem 10-10 a v Česku k roku 1994 následně uzemněny. V roce 1995 byly naše ’29 vyměněny za polské vrtulníky Sokol.
MiG-29 byl nejvýkonnějším letounem, který kdy u nás sloužil. Mimo vyšší max. rychlosti překonává stávající Gripeny také ve stoupavosti a akceleraci. (OK, neviděl jsem grafy tah-výška-rychlost…) Gripen je ale samozřejmě o generaci (spíše o dvě) modernějším letounem. Géčko je taková Subaru Impreza, MiG-29 je Ford Mustang s pětilitrovým V8 a s okýnkama na kličku.
Číslo 3911je zobrazeno v konfiguraci 2x R-60 a 1xR-27 ve které byly dvacetdevítky stavěny do hotovosti. Jedná se o konfiguraci „úspornou“, protože rakety mají resursy na počty přistání. Letoun po rozdělení republiky připadl Slovensku.
Tímto mám nakreslené všechny MiGy, které u nás létaly. Když jsem v roce 2004 udělal první MiG-21MFN 5603, nenapadlo by mě, že mi to bude trvat 11 let. Nakreslil jsem i spoustu jiného samozřejmě.
09. 03. - Skoro to vypadalo, že
kočar mazutowy opravdu stihnu do konce týdne, ale večer mi nějak došly síly. Potřebuju dodělat nýtování na křídle a výškovkých, závěsy křidélek. Největší "problém" je kryt palubní desky, nemůžu furt najít kloudnou fotku.
04. 03. - Jsem doma, kde spím a nebo kreslím, takže
mi to jde dobře na svět. Když to takhle půjde dál, do konce týdne je hotovo.
02. 03. - Obvyklá pondělní svodka, kde bych tvrdil, že jsem na
tom udělal moc práce, ale že to není moc vidět. Teď jsem poněkud churav, takže potom snad moudře pohovořím, již ale vidím světlo na konci tunelu.
27. 02. -
Hop.
25. 02. -
Motor.
23. 02. - Update na
MiG-29. Od poslední aktualizace jsem na tom udělal hafo práce, ale jako obvykle to není moc vidět.
16. 02. - Postupuji
dále, není k tomu moc co říct.
11. 02. - Ten den, kdy si řeknu, že
MiG-29 je hotovej, to teda bude uvolnění.
09. 02. - Leze
to ze mě jak z chlupatý deky. Přesně jak jsem očekával, zjišťuju jak ta věc vlastně vypadá, je strašně složitá.
02. 02. - Než jsem udělal Avii a F-15J, začal jsem s
tímhle.
30. 01. -
Pandičky, pandičky!
26. 01. - Budou
koblihy.
20. 01. -
Avia S-92 v celé své zelené kráse. Dal jsem tam aktuální znak města Milovice, musím prozkoumat, kdy vznikl. A případně vymyslet něco jiného, je fakt, že mi tam stejně moc nepasuje. Chci rozhodně udělat ještě i německou Me-262, ale to aktuálně není na programu. Stejně tak spárku.
19. 01. -
Skoro hotovo.
15. 01. - Na
S-92 jsem provedl menší tuzing. Sem tam křidýlko, sem tam sacák. Nápisy a rychlé pruhy udělám někdy příště.
13. 01. - Poločas
stínování, zrovna se mi to moc nelíbí. Není to sladěné, něco je nevěrohodné a tak.
12. 01. - Puntikuju
Švalbinu.
07. 01. - S tím jak jsem udělal předposlední s "našich" migů, jsem se pustil do toho co mi zbývá...MiG-29. Nicméně nastává změna plánů, kreslím
Švalbinu. Dva dny zápasím s tvarem čumáku, mám to nafocené, ale pořád se nedaří. Je to moc zblízka a mrší mi to perspektiva. Obrys čumáku totiž vůbec není jednoduchá křivka...úplný předek je souměrný, pak je další křivka přecházející v přímku v místě deklů kanónů. Potom je další křivka a přímo před kabinou další. Vršek a spodek není stejný. Motory mi tam nepasují a ocas je nějaký divný. Jsem si jist aktuálně pouze kabinou.
05. 01. -
MiG-17PF.
02. 01. - Povídání k F-15I:
Jeden z 22 kusů izraelské modifikace výchozí F-15E z nakoupených 25. Vyzbrojen je dvojicí střel Rafael Popeye, které jsou určeny k útoku na hodnotné objekty z max. vzdálenosti cca 80 km. Typickým cílem by bylo stanoviště protivzdušné obrany o známých koordinátech, součásti el. rozvodné sítě atd. Střela je naváděna optickou nebo infračervenou hlavicí. V terminální fázi je možné ruční ovládání datalinkem přímo z paluby letounu, jiného letounu nebo skrze bezpilotní prostředek pomocí systému SATCOM (velká anténa za kabinou F-15I). 340 kg tříštivo-trhavá nebo průbojná hlavice střely je nedostatečná na odolné strategické cíle. Relativně malá hlavice s velkou cenou střely prakticky vylučuje její použití na plošné cíle jako jsou např. továrny.
Výzbroj doplňují dva kusy protiletadlových AIM-120 středního dosahu. F-15I je nejvýkonnější a nejlépe vybaveným úderným letounem v regionu. V případě většího koordinovaného útoku se dá předpokládat jejich použití, proti již zmíněným, systémům PVO a „čištění“ cesty mnohem početnějším F-16I. Úvahy o použití F-15I či F-16I a jejich možnostech jsou ovšem v rovině spekulací, vše je determinováno množstvím paliva, respektive možnostech jeho doplnění.
Reálná konfigurace by pravděpodobně spočívala v 1 kusu Popeye pod pravou polovinou křídla. Pod levou by byla přídavná nádrž, spolu s ní je potom možné podvěsit i 2 ks střel krátkého dosahu Python 5 pro vlastní obranu, které se pod křídlo v případě použití Popeye nevejdou.
Já jsem to nakreslil s 2 ks Popeye, protože jsem chtěl, aby byly vidět. Fotografie hovoří spíše o zmíněné asymetrické konfiguraci.
2014
27. 12. -
F-15I v konfiguraci se dvěma střelami Rafael Popeye. Když je Pepek pod křídlem, nevejde se tam Python, kterého jsem tam původně chtěl mít. AMRAAM by se asi vešel, ale podle fotek ho spíš pak dávají pod CFT. Dal jsem tedy dva za sebe pod levý CFT a pod pravý ne, protože vzadu je podvěšený datalink pro Popeye. Mám to doloženo fotkou. Další doložená konfigurace je Pepek pod pravou polovinou křídla a vlevo bandaska...potom by sem šly dát i Pythony. Tuto konfiguraci mám ale na fotkách pouze bez A-A střel...tedy cvičné lety zaměřené na použití Popeye.
24. 12. - Raam je hotov, první ho uvidí jeden člověk pod větví.
16. 12. -
Harampádí, AMRAAM možná půjde pod CFT.
15. 12. - Na
F-15 mám ještě týden, no uvidíme.
11. 12. - Tož,
dobře to jde.
08. 12. - Jako první
F-15 udělám Ra'am.
03. 12. -
Posun limitně se blížící nule.
01. 12. - Závislá studie na téma
F-15. Sám jsem zvědav co přinese.
28. 11. -
Sedmnáctka nějak nepostupuje, pořád něco zkoumám a přesouvám a není to vidět. Je například přepracované uložení kanónů, jsou více zapuštěné do trupu.
24. 11. - Dělám na
MiG-17PF a pochopitelně vycházím z MiG-15. Chvilku jsem zkoumal, než jsem přišel na to jak vypadá trup, sedmnáctka je totiž podstatně delší. Nabízí se myšlenka, že mezi střední válcovou a ocasní část byl jednoduše vsazen další úsek. Jenomže to by to pak bylo jako s Fw-190D, což není. Celá ocasní část včetně kýlovky je nová a plynule navazuje.
MiG-17(F) má oproti patnáctce mírně přepracovanou odsuvnou část překrytu, čelní šítek je stejný. MiG-17PF je vybavený radarem a kvůli jeho obrazovce má zcela jiný čelní štítek. Zároveň je zespodu „podložený“ odsuvný díl, je pod trošku jiným úhlem než na dřívejších verzích...přední část je výše a zadní část je stále na vrchu trupu. Toho jsem si nikdy nevšim, dokavaď jsem to nezačal teď studovat.
20. 11. - Takže ještě jedna Mirage, tentokrát
taiwanská. Udělal jsem ji malinko čistější než by měla být. Nakreslil jsem ji bez podvěsů, aby vynikly tvary a zašpinění to poněkud kazilo...je jak čuně v reálu. Pro tuto chvíli si asi od Miráží odpočinu, i když mě hodně baví, možná úplně nejvíc z toho co jsem dosud spáchal. Je to zkrátka jedno z mých nejoblíbenějších letadel.
Velmi mě otravuje přístup amerických leteckých výrobců k "uměleleckým" ztvárněním jejich výrobků a obzvláště používání názvů těch výrobků. Do velké míry to determinuje moji vůli udělat něco co pochází ze Země na velkou louží.
19. 11. - Upravil jsem kabiny na
jednosicech. Už vím, kdy jsem začal s tímhle zjednodušením...na Il-14, protože tam to bylo OK. Takže budu muset upravit Il-28, L-29, Su-22, Jak-1/9 a MiG-15.
18. 11. -
Atomová Mirage je ready. Udělal jsem na ní pár věcí lépe než na jednosicech, tou nejviditelnější je zasklení kabiny. Nějakou dobu jsem si ulehčoval práci a používal na ni stejné stíny a odlesky jako na navazující hřbetní část. Překryt ale vyžaduje jiný přístup, myslím že takhle to vypadá mnohem živěji. A přitom jsem to takhle dřív dělal a moc velké časové ulehčení to zase není. Na předchozích verzích to předělám také.
ASMP jsem nakonec nekreslil zvlášť, protože je malinko za bandaskou vidět a sama o sobě z boku až tak úžasně nevypadá. Její tvary, sacáky k náporovému motoru atd. vyniknou spíše v 3D.
14. 11. - Po prodlouženém víkendu snad bude
M2000N hotová. Načrtnu si ASMP a uvidím jak bude vypadat umístěná dole, na úkor těch dvou pohledů co tam mám normálně. Možná ji udělám i v jiné měřítku než letadlo.
12. 11. -
M2000N se mi táhne déle než jsem předpokládal, ale to se mi, konec konců, stává docela často. Barvy budu ještě ladit. Už se nemůžu dočkat až dám indiána na směrovku...už ho mám nakresleného.
10. 11. - Malinko jsem pokročil na
N-ku. Přišel jsem na to, že mám moc vysokou a dlouhou kabinu. Objevil jsem to tak, že mi něco na hřbetu nevycházelo po úpravě z jednosticu. Také doma zápasím s novou verzí Corel X7, pořád mi padá. V práci ale stejné úkony jsou v pořádku, to je ta lepší varianta.
06. 11. - Bude
N-ko, indián od La Fayette. Přemýšlím, jak udělat viditelnou tu úžasnou raketku. Nabízí se možnosti: bez levé bandasky nebo jenom její obrys, "vykousnutí" v této bandasce. Nebo tu raketu udělat zvlášť pod letadlem, to by ovšem vyžadovalo změnu rozložení celého printu - není tam na ní místo.
05. 11. -
Mirage 2000EG 222.
03. 11. - Podařilo se mi do Chrudimi na sobotu udělat
Z-50. Ještě na tom chci udělat úpravy (dofotil jsem si nějaké detaily), ale je to v zásadě OK. Od pondělka do soboty ráno jsem na tom strávil 27 hodin čistého času. Z pátka na sobotu to bylo přesně 10.
29. 10. - Pořešil jsem na
Zlínu sklonění osy vrtule, úhel nastavení křídla a výškovek, začal jsem stínovat.
29. 10. - Páchám
Z-50.
27. 10. - Chystá se
Mirage 2000 EG.
20. 10. -
Mirage 2000-5F 116-FZ.
15. 10. -
M2000 je defakto hotová, zbývají serepetičky okolo.
13. 10. - La grande finale
se blíží.
10. 10. -
Hop.
06. 10. - Dělám dál na
Mirage.
02. 10. -
Kupředu delta!
26. 09. -
Drobný posun, odjezd na Eday.
24. 09. -
Mirage 2000, dějství čtvrté.
23. 09. - Tulasneho
Jak-1b je vlastně hotov. Nebudu ale dělat obvyklé další 2 pohledy, protože tyhle Jaky chci ve finále mít s povídáním o jednotce i konkrétním pilotovi.
15. 09. -
Jak-1b už je skoro hotov.
11. 09. - Dřevák první
pokračování.
02. 09. -
Mirage aktuálně vypadá vůbec nic moc. Pořád řeším problém, že na webu ty moje malůvky vypadají v podstatě o ničem. Dělám to tak, aby to vypadlo dobře při tisku na A3. Na webu to pak souvisí to s tím, jak Corel při exportu bitmapy vyhodnocuje viditelnost jednotlivých objektů. Částečný problém je i ve velikosti, 1100 pixelů už dneska není vážně moc. Nicméně, ani velikost 2200 to neřeší, není tam všechno vidět. Budu muset jít složitější cestou, udělat dve verze konečné verze obrázku a spáchat nový větší web.
25. 08. - Puntikuju
Mirage 2000. Pevnej tankovací sosák je taková ohavnost...
19. 08. - Dřevák
první.
13. 08. - Drobný posun na Mirage 2000, aspoň jsem si na to udělal
stránku.
11. 08. - Doba letní, doba
náčrtková.
05. 08. -
Jak-3 Marcela Alberta jak s ním doletěl do Francie. Zatím nebudu pokračovat v tvoření dalších verzí.
Chci v tom však pokračovat, příběh Neu-Neu mě zajímá od mala. Po světě byly Jaky jednotky dostatečně nakresleny mnohokrát a velmi kvalitně. Chci si je ale udělat sám, je to moje forma pocty těmhle lidem. Budu dělat i další stroje jednotky...Rafale to jistí.
01. 08. - Jsem strašně rád, že můžu konečně vyvěsit
banána. Je to náměšťská mašina, na hradeckou jsem zatím nesehnal dostatečné podklady. Nakreslil jsem ji podvěšenou BA-58 + Ch-58. Jsem si vědom, že v této konfiguraci se nikdy naše žádná 22 nevznesla. Nicméně s BA-58 Vjuga se běžně létalo a střely Ch-58 jsme měli také. Chtěl jsem to původně datovat před rok 1989 a přidat i komentář týkající se výzbroje. Narazil jsem bohužel stejně jako s 47. pzlp...nedostatek podkladů. Číslo 3619 je původně přerovská mašina, která byla přesunuta do Náměště.
Doufám ale, že nějaký text se mi podaří, s dopomocí lidí co na tom létali, vyplodit. Po roce 1989 samozřejmě tato výzbroj poněkud ztrácela na smyslu, i to by mělo být obsahem onoho pojednání. Byl to náročný projekt, zabral hodně dlouhých zimních večerů, mohl jsem ho dělat až teď.
28. 07. - Tenhle týden bude banán, mám ho v podstatě hotového, ale musím udělat jiné číslo než 2619. Nesehnal jsem fotky na křídlo a zadek trupu...nechci si vymýšlet kamufláž.
21. 07. - Dělám na tom
Jaku a moc se s tím nepářu. (no, i tak na tom už dělám týden...) Je to samozřejmě velmi jednoduché letadlo. Mám v úmyslu udělat i Jak-1M, Jak-9 a možná i Jak-7. Začal jsem ale trojkou, protože je na ní nejvíc fotek. Z ní pak budu úpravami dělat ostatní verze. Bude se vesměs jednat o mašiny Normandie. Uvažuji, že v tomhle případě bych printy udělal jako dříve - s doprovodným textem - info o pilotovi a něco o celé jednotce z daného období. No u vidím, spíchnout náčrtky dvou dalších pohledů dá méně práce než kloudné povídání.
17. 07. -
Jak-3 in progress.
07. 07. -
Bejby tygl hotov.
03. 07. - Ony 4 Mirage mám udělané jako normální printy, ale ani je sem nebudu dávat, už je jich trochu moc. Tak aspoň
118-NM. Mimochodem, každá z nich má ty pruhy na směrovce malinko jinak.
02. 07. - U příležitosti vyřazení Mirage F1 oděli Frantíci čtyři mašiny do retro kabátku, tak
jsem je spáchal. Na dvou mi ale zatím chybí na čumáku jméno pilota či technika. Také si nejsem úplně jist vhodností slova "Déclassement".
25. 06. -
Bejby tygl.
04. 06. - Asik je jasné co ta
spárka bude za číslo...
02. 06. - Drobný posun na
utině, fakt je to ohavný. Je ale pravda, že sovětská konstrukční škola nabízí ještě větší klenoty v oblasti dvojmístných letounů.
26. 05. - Dělám na
MiG-15uti.
06. 05. - Poté co jsem pár měsíců dost intenzivně dělal na Su-22 jsem si vybral oddych a také jsem se věnoval něčemu jinému. Aktuálně jsem udělal jistý
náčrtek, ale sám nevím jestli z toho něco bude. Takto rozdělaných náčrtků mám za ty léta několik.
17. 03. - Opuntikoval jsem Bééénky.
05. 03. -
Tygl tygl.
03. 03. - Puntikuju
bednu.
27. 02. - Na
bedně jsem upravil paneláž a udělal "svěšenou" trysku. V této nesouměrné pozicici je nejenom na zemi, ale i za letu, pokud nejede na forsáži. Našel jsem na ní nějaké věci, které by potřebovaly opravit a i věci, které by se daly vylepšit (nepočítaje v to celé onýtování). To se mi ale aktuálně nechce, budu se raději věnovat novému číslu.
25. 02. - Upravil jsem
MiG-23ML dle včerejšího příspěvku. Rozhodl jsem se, že ho vylepším i vizuálně - svěsím trysku, udělám viditelnější paneláž a přidám trošku zašpinění. Uvažuji, že bych ji celou onýtoval, jako mám třeba Su-22. V tuhle chvíli jsou plně onýtované pouze sacáky.
24. 02. - Věnoval jsem dobu trvání filmu The Right Stuff, tedy skoro 3 hodiny, úpravě
bedny. Pořád se mi nezdal čumák...udělal jsem chybu v tom, že jsem se domníval, že ML a BN mají stejný odklopný kryt kabiny, BN je v však přední části vyšší. Měl jsem pak u ML vyšší i čelní štítek a to mi rozhodilo celou příď. Dole je upravená verze. Pořád mi tam ale něco nesedí...A ano, chci udělat ještě jednu třiadvacku.
19. 02. - Přidal jsem pohledy a upgradoval
jézéďáky. Docela prokoukli, i když vidět to bude až při tisku, strávil jsem na tom 3 dny...zase jsem měl nějaký moribundus. Hodně jsem toho vylepšil, něco doplnil a také opravil chyby. A pořád tam jsou věci, co by se daly předělat. Ale už toho radši nechám. U PM-ky možná odstraním znak na čumáku, nemám to podložené fotkou. Jímá mě hrůza, že bych se do něčeho takového pustil u jednadvacítek, tam bych se mohl zasekat na měsíc.
Zkusil jsem MiG-17, ale pak jsem konstatoval, že na to nemám dostatečné fotografie a že toho musím nechat.
14. 02. - Krapet jsem updatoval obě Il-14, ale rozdíl nikdo nepozná, protože tu nenechám původní variantu. Pokud bych měl pokračovat v projektu 47. pzlp., zbývají mi dva hlavní typy...Mosquito a Si-204. Případně subverze MiG-15bisR. Do ničeho z toho se mi vůbec nechce. A to vůbec nemluvím o dalších "pomocných" typech jako je L-200, L-65, Mi-4. S banánem jsem nijak nepohnul.
Láká mě něco úplně jiného, např. F-111, Mirage, Tu-22M, Harrier, Etendard a tak.
11. 02. -
Il-14RT.
03. 02. - Banán je, až na kokpit, defakto hotový. Čitelných popisek mám asi polovinu, zbytek nějak zmastím. Čekám pořád na fotky dané mašiny od křídla dozadu, barvy mám jenom načrtnuté. Už bych to chtěl mít hotové.
31. 01. - Spáchal jsem
nárys a bokorys. I když jsem je z velké části pajcnul, trvali mi 2 dny. Hodně jsem zapracoval i na hlavním bokorysu, ale obávám se, že to budu muset dočasně přerušit. Nemám totiž kloudné podklady na kokpit a popisky. Jinak je malůvka v podstatě hotová.
27. 01. - Jsem nachcípanej, tak
na tom mám čas dělat.
22. 01. -
2 - 3 hoďky práce a posun moc poznat není, no ale aspoň že na tom dělám. Když dá počasí, ekonomická, politická situace a vůle, vidím to tak na půlku února.
21. 01. -
Nahnilé ovoce zatim nic moc...nejobtížnější část okolo tepelného výměníku zatím vypadá dost nepřesvědčivě.
17. 01. - Nějak mi ten
banán flekatí.
15. 01. - Bude to 2619 a nevim teda kdo mi nakukal, že banán je zespoda modrej.
13. 01. -
Banán už má víc jak 30000 objektů. Donýtoval jsem ho, udělal KKR futrál a SPS-141. Mám tolik fotek hradeckých mašin, že si můžu vybírat...první tedy bude od 47. pzlp. Skoro nechápu, že mě to pořád baví, takhle intenzivně jsem už hodně dlouho nekreslil.
09. 01. -
Concept Art voe!. Dneska, snad, začnu nýtovat křídlo.
08. 01. - Od poslední aktualizace jsem udělal spoustu práce, ale v malém náhledu není nic moc vidět. Tak jsem pro jednou sem dal
větší verzi. Nýtování na trupu pořád není hotovo.
06. 01. - Furt to samý...
03. 01. - Pořád nejtuju trup, na křídla jsem ještě ani nešáh. Už to má přes 20000 objektů a Corel se z toho začíná hroutit. Fotku od 47. pzlp nemám, takže jako první udělám náměšťskou mašinu. Protože chci udělat jednu s Vjugou, bude to z dob Československa. Dopuntikuju trup a chvilku chci dělat něco jiného...takže číslo, kabát a výzbroj na tu z Náměště. Bude to pozdní série (s podbradkem) co mám aktuálně rozdělanou. Později udělám starší verzi z Hradce.
2013
30. 12. - Stále
puntikuji a ještě nejakou dobu budu. Stále nevím, jakou mašinu od 47. pzlp udělám, neb nemám kloudné fotky.
27. 12. - Jenom pár
puntiků plus ASO-2V.
17. 12. -
Banán má vnější křídelní závěsník skloněný 1° dolů. Vnitřní závěsník nejspíš taky. Prostřední pro R-60 je rovně a dolů je daptér APU-62, ten je ovšem skloněn o víc - 1,5-2°. Krása stíhá nádheru.
12. 12. - Pořád dělám na
křídlu.
10. 12. - Většinu včerejších 2,5 hodiny co jsem věnoval
banánoj jsem šteloval křídlo. Mám ho v poloze přitaženo a nastává mozkové cvičení v jaké pozici bude v poloze roztaženo. V jaké výšce bude konec křídla? Podle fotek se mi zdá (a dává to i smysl), že otočný kloub má osu kolmou na osu křídla (není tedy kolmý k ose trupu, protože křídlo má negativní vzepětí). Potom by konec měl být výše...žádnému výkresu nevěřím.
9. 12. - Na
banánoj jsem dělal jenom v neděli, ale i tak to jde extrémně pomalu.
Mám na stole MiG-25PD 1:48 od Kittyhawku a možnost si ho za slušnou cenu nechat. Jenže to je tak strašlivě rozverkovanej model, kdybych se do něho pustil, tak půl roku nedělám nic jiného. Problém je zjevně v tom, že KH má malé lisovací stroje a proto musí velké díly rozdělovat na menší. Dalším problémem je čínský zvyk ušetřit každý halíř, takže v souvislosti s připravovaným dalšími verzemi, jsou díly rozděleny, aby se daly částečně použít...přední část trupu je na 6 dílů, když by mohla být na 2 atd.
6. 12. - Jak jsem předpokládal, musel jsem zcela překopat zadní část
banána - malinko delší trup, vyšší SOP a asi tisíc krytek. To je strrrrašný letadlo...krytky jsou mnohaúhelníky s různými rádiusy rohů, paneláž není rovná, ale všemožně lomená, grr. Vždycky jsem to měl za takovej Cold War Relic - zlý sovětský hrbatý hrbolatý letalo, ale je to ještě horší. Když si člověk uvědomí jak vypadá Su-7 a co se z toho za ty léta pomocí přidávání a přidávání vyvinulo, fakt óda na konstrukérskou invenci.
Ani se radši nebudu vytahovat kolik jsem na tom už strávil hodin, vzhledem k tomu, že to je pořád jenom pár zmanenejch čar.
2. 12. - Po menším oddychu jsem se pustil do něčeho nového. Sice je to jenom pár prvních čar, ale i tak to bylo dost práce, snažil jsem se udělat pořádně čumák na
Su-22, zadek asi ještě bude potřebovat upravit, pořád ho nechápu. Bude s tím práce jak na kostele.
19. 11. - Tak změna,
RT-50 má chodníčky a ještě vykousnutý plůtek na křídle.
18. 11. - Jeden
migáč květináč hotov. Nejsem si jist, ale řekl bych že tahle mašina nemá černé chodníčky na křídle. A popravdě, mám tam asi tak třetinu popisek, potřeboval bych si nafotit kbelskou patnáctku. K MiG-15 z roku 1954 samozřejmě kresba šakala přímo nepatří, ale dělám postupně letadla z historie 47. pzlp a proto na všech printech bude tento znak se kterým pluk na jednadvacítkách končil.
11. 11. -
Aegean ghost.
8. 11. - Jeden
znáček a nápis.
4. 11. -
Mirage F-1CR 33-CG.
29. 10. - Pracovní verze
ef jednotky ze Zálivu.
23. 10. - V podstatě jenom
bandaska.
21. 10. - Doufám, že tenhle týden
MiG-15 dodělám. Nicméně to asi nebude bis, ale původní verze RT-50 od 47. pzlp. Musím ale někde splašit popisky.
17. 10. - Od posledního update jsem na
patnáctku měl poprvé čas včera asi 2 hodiny. Dělal jsem tu nejnáročnější věc (když pominu to, kdy si člověk řekne, že to je "dobrý" ohledně přesnosti a detailnosti), totiž přechod křídlo-trup, aby to vypadlo věrohodně.
11. 10. - Tak už se nám
zakulacuje.
10. 10. - Ještě jedna podoba
patnáctky čistě ve vektorech, než se pustím do bitmap. Aktuálně mám dilema ohledně velikosti MiG-15 na printu. Samozřejmě ji přizpůsobuji šířce papíru, tudíž třeba An-12 a Delfín jsou v úplně jiných měřítcích. Stejné měřítko volím v rámci více verzí jednoho typu, takže u MiG-19PM je volné místo a MiG-19S má pitotku až do kraje. Jak ale přistupovat k rodině MiG-15/17? Přijde mi, že 15 a 17PF se liší méně než třeba MiG-21F a MF. takže asi MiG-15 bude se spoustou volného místa, sedmnáctka je o dost delší. Názory vítány...
8. 10. - Něco málo jsem na
MiG-15 udělal, ale na ukazování to není. Jsem ale zase/ještě churav, tak s tím asi pohnu.
3. 10. - Důsledek jedné menší rýmičky...
MiG-15. Ještě musím poladit křídlo, kanóny a možná VOP, jinak podle mě takhle vypadá patnáctka. Tohle je tak krásně prostý letadlo - válcový trup, uprostřed křídlo atd.
23. 9. -
Mirage F1B 33-FH je hotová. Upravoval jsem ještě tvar bandasky, ale koukám, že to vůbec není vidět. Já si vůbec potrpím na pracné úpravy, které nejsou vidět. Těch Miráží mám 8, což je mnohem více než jsem původně uvažoval a to nemám verze, kvůli kterým jsem s tím vlastně začal...AZ/CZ.
Výborná knížečka, doporučuji. Mno a eště by to chtělo jednu francouzskou z Iráku. Už jsem se ale nesměle pustil do úplně nového projektu.
16. 9. -
Ještě jedna Mirage, se znakem Svobodných Francouzů. Potřeboval jsem někde udat ty rakety.
14. 9. -
Tygl hotov.
11. 9. -
Mirage F1C 12-YE v nejpravděpodobnější konfiguraci. Včera jsem na tom pšouku a závěsníku strávil víc jak 3 hodiny a pořád to není hotové. Žlutý proužek ještě zaměním za modrý.
4. 9. - Zítra bude
tygl hotový - malůvka na kýlu, ruční přechod barvy na bandasce a znak jednotky. Ale nevypadá bez všech těch krámů lépe?
V té době (1979) a vlastně i později létaly F1 zcela holé. Ve všech parametrech byly totiž lepší než Mirage III a dolet na interní palivo měly víc než 1000km. Zdá se, že všechny F1 už z výroby měly 7 závesných bodů. Zcela jiná věc je, zda u konkrétní jednotky byly i závěsníky a výzbroj. To už nikdo nezjistí a fotky moc nejsou. V prosinci 1979 byly u 1/12 jako první certifikovány M (super) 530F-1, takže teoreticky ji "moje" mašina mohla nést. M550 snad uměly už předtím. Před integrací M530F-1 mohly nosit jenom předchozí M R530. Tyto dvě rakety, až na označení, nemají prakticky nic společného. Mimochodem po M530F-1 následovala verze D - abecedně to tedy není.
2. 9. - Myslel jsem, že přes víkend dodělám
tygla, ale znovu jsem podcenil náročnost. Také jsem narazil na problém ohledně podkladů. Na čumáku jsou malé žluté malůvky a já na to nemám pořádnou fotku. (nějaký čůrající mořský koník nebo co). Další problém je, že nevím zda je správná tato konfigurace podvěšené výzbroje. Tedy podtrupová bandaska a Matra 530F s odpovídajícím závěsníkem. Nenašel jsem totiž jedinou fotku z té doby, kde by F1 cokoli nesla. Jediné co mám, tak je jedna fotka na které je pod trupem krátký "suchý" závěsník na rakety, prázdný. Napadá mě analogie...naše Su-22 sice uměly několik druhů "chytré" A-G munice, ale nikdy z nich nic řízeného neupadlo. No uvidím, nic tam nedat je to nejjednodušší.
Ještě pointa zobrazeného vzhledu...mašiny v Camrai měly už hodně vyšisovaný kamuflážní nátěr, když 12-YE dostala tygří proužky. Kamuflážní modrá je tedy flekatá a pruhy na směrovce jsou syté, v kruhu loga prosvítá původní modrá barva. Protože nemám fotku s podvěšenou bandaskou, nakreslil jsem ji neopotřebovanou. Podvěšená M 530F je "ostrá" a proto čistá, možná ji spíš nahradím cvičnou. Mimochodem, dost jsem řešil rozdíl M 530F a D...na první pohled skoro stejné, ale je to vlastně jiná raketa.
30. 8. - Bude
tygl z Cambrai 1979. Jo počkat, ona tam je vosa. Kvok. Hamster out.
28. 8. -
Il-14FG hotova, nechci to už ani vidět. Možná, až to nechám uležet, udělám plesnivku z konce její služby.
26. 8. - Dodělal jsem dva
Tygry, oba jsou čisťounké, ještě uvážím jestli 098 třeba trošku nezaprasit. Přemýšlím co dál, do dvoumístné "F" se mi ale moc nechce, z půlky bych to musel dělat znova a je to vlastně furt "to samý". Možná spíchnu nějakého Brazilce nebo útočného, dobyvačného, výbojného Američana. No a úplně něco nového? Uvažuju nad F-18, F-111, J-29, J-35, J-37, Mirage 2000, Mirage III/Cheetah. Dost mě svrbí ruce na F-8. Líbila by se mi Su-22, ale to je tak strašně složitý letadlo...různé závěsníky, plůtky, vstupy, z toho bych se asi zbláznil. No, dorazím Il-14 a uvidím.
20. 8. - Včera jsem víc jak 3 hodiny dělal sedačku na
F-5 a ona vlastně ani není moc vidět.
Vybraný J-3098 s čarodějnicí je posledním jednomístným kusem druhé dodávky Tigerů pro Švýcarsko (vyšší čísla mají spárky). V tamnějších vzdušných silách nejsou jednotlivé letouny napevno přiděleny konkrétním jednotkám, ale jejich umístění se mění. V průběhu služby se proto na pravé (i levé) straně přídě objevují různé znaky Staffel. Co se týče 098, jsou fotky přibližně 2004-2011 se znakem Fliegerstaffel 19 ze Sionu. V současné době letoun vpravo nese znak Flugplazkommando 13. Vždycky se snažím konkrétní letoun popsat do určitého roku, v případě Švýcarska je to trošku zmatek.
19. 8. -
Striga.
15. 8. - Oprášení jednoho staršího projektu:
šajze jager, chci říc Schweizer Jäger. (dělám cokoli jen ne Il-14)
12. 8. - Chtěl jsem si udělat radost a odpočinout si od té ohavnosti co jsem dělal dostud a tak jsem spíchnul
výročního kastróla.
9. 8. -
Nárys a půdorys od Il-14FG. Doznávám, že ty (na rozdíl od velkého bokorysu) jsou v podstatě pajc výkresu, je to jenom takový malý doplněk.
5. 8. - Už se
to blíží do finále. Nicméně to mohu říci jen proto, že jsem se rozhodl (zatím?) nedělat olezlou podobu z roku 1993, kdy "6102" končila. Už bych dělal něco jiného, takže nevím jestli teď udělám i uvažovanou verzi RT. Zbývá mi tedy udělat vrtuli, dobnosti do kokpitu, drobné zaprasení a odladění některých detailů (některé stíny nedávají úplně smysl atd.).
29. 7. - Odvedl jsem celkem dost
práce a jako obvykle to skoro není viděl. Ale musel jsem udělat nový přechod křídlo-trup, sníny na čumáku a směrovce...
Už jsem se dostal na hranice schopností Corela X6, skoro 50000 objektů už mu dává zabrat a začíná se hroutit. Stabilita X5 a X6 ale je nesrovnatelně lepší než mnou dolouho používaná verze 12, ta se kácela neustále a tohle by na ní bylo moc. Ani nechci myslet na to, co všechno je třeba ještě udělat.
25. 7. -
Drobný update ... jiné než drobné nedělám.
8. 7. - Se
s tim zas nějak pářu. No, flákám taky.
21. 6. - Mám trochu pocit, že upravení křídla a motorových gondol na
Il-14 mi trvalo podobně dlouho jako jejich celé nakreslení. Je vidět, že teď je jejich horní hrana mnohem blíže oken na trupu. Zároveň jsem musel, v souladu s touto úpravou, pozmněnit tvar gondoly pod křídlem. Popravdě v původní variantě mi tam pořád něco nesedělo a nevěděl jsem proč. Tohle je na tomhle způsobu kreslení fajn...když se člověk snaží pochopit jak to někdo kdysi vymyslel jako trojrozměrný objekt (nepajcne prostě nějaký výkres), tak mu občas může pomoci mozek i v nějakých nejasných detailech.
17. 6. - Začal jsem
Il-14 stínovat a přišel na to, že mám špatně křídlo. Měl jsem moc velký úhel nastavení křídla. Když jsem to opravil, vyšlo mi celé moc nízko. Takže to mám celé úplně blbě - nemůžu to jednoduše posunout nahoru, protože spodní strana křídla je na spodku trupu.
7. 6. - Na
Bedně jsem udělal nýty na čumáku a křídle, křídlo samotné, antény...pořád nemám ale hotov základní "výkres". Zbývají výškovky, vrtule a přechod křídlo-trup, něco do kokpitu. Každopádně o víkendu se už snad pustím do stínování a sám jsem zvědav jak přechod křídlo-trup udělám, aby to vypadalo věrohodně.
4. 6. - Okamžitě žádám změnu státních barev! V půlce světa jsou všechny výroční a státní letouny červeno-modro bílý, už nechci. Nicméně má pomsta bude dokonána,
Il-14 bude vypadat
takhle.
31. 5. - Puntikiáda pokračuje, to jak ten motor na
Il-14 vypadá je fakt práce dvou večerů a to rozhodně není hotov. (další puntiky, žebrování, šrouby, tvar krytu motoru nad křídlem, výfuky...)
27. 5. - Chtěl jsem
Il-14 udělat rychle a nepárat se s tím. Což znamená pajcnout nějaký výkres a tak dále, i když to nesnáším. No, myslím, že jsem už pohnul úplně každou čárou (podle fotek) a ty puntiky...spousta puntiků.
22. 5. - Tohle myslím vypadá jako
nový projekt.
20. 5. - Tak
Il-28R hotovo.
16. 5. -
Il-28 je už skoro hotová. Musím ještě udělat zaměřovač navigátora, popisky a vzhled celého letadla tak nějak doladit (obrys motoru, směrovka vs. trup atd.). A pak ještě musím vymyslet, jak bude vrhat stín drátová anténa šikmo před ocasní částí.
17. 4. - Velice pomalým tempem pokračuji na
Il-28, už mi zbývají v podstatě "jenom" interiéry.
12. 12. - Drobný update na
SOP/VOP.
7. 12. - Tak zas budem
něco dělat, ne?
23. 11. - Remake
An-12BP s malůvkami bez textu.
6. 11. - Dodělal jsem
těhotnou Andulu.
23. 7. - Mezi posledními dvěmi verzemi
Il-28 není vidět moc velký rozdíl, ale pár hodin jsem na tom strávil. Pointa...Il-28 má křídlo uložené pod úhlem 3°. Motor/motorové gondoly jsou také vůči podélné ose vychýleny, na první pohled to je patrné na vstupní a výstupní hraně. Nejsou to však ty 3°, podle mě to je tak 1° - tento parametr jsem se bohužel nikde nedočetl. Dlouho mi byl nejasný tvar motorové gondoly na vrchní straně před křídlem. Na výkresech, co jsem zkoumal, je vždycky v bokorysu tato část zvednuta (vystupuje nad nejvyšší bod profilu křídla), ale v nárysu pak vrchol kružnice gondoly je v rovině s křídlem. V jednom pohledu to tedy má být zvednuto a v druhém ne. Takže jak?
S tímto podstatně souvisí i úhel přepážek a panelů gondoly - jsou kolmé k podélné ose letadla? Alespoň na výkresech to tak bývá kresleno. Pak jsem si ale řekl, co když je opravdu celá gondola vychýlená, obrysy i panely jsou o ten 1°? Náčrtek v Triádě dokonce tento detail má podchycen (také mu to ale nesedí s nárysem). V pátek jsem ve Kbelích okolo Il-28 celkem poskakoval, místní dráb už se na mě koukal, jestli ji nechci štípnout.
Můj závěr je tedy ten, že opravdu je všechno vychýleno o 1° (?) a všechny výkresy jsou blbě. :)
19. 7. -
Puntiky... nadměrné množstí puntiků způsobuje stavy podobné opilosti. Což je vlastně celkem super, páč kdyby se mi o nich mělo ještě zdát, picnul bych se. Alkoholové koma je lepší varianta.
Tyjo von tady vlastně už nikdo neni. No a, dyk je to moje. Ba.
16. 7. - Půl roku jsem se flákal, teď několik dní zase dělám na
Il-28, snad mi to vydrží. Na těch dvou obrázcích je vidět, že jsem celkem musel předělávat kabinu. Taky jsem sliboval, že na ni nebudu dělat puntiky...no a jsou tam. Aspoň to musím natřít pořádnou vrstvou stříbřenky, aby nebyly moc vidět - jako v reálu.
Úplně mi taky nesedí motory, ale kdo by to takhle řešil, že. Mám ji podrobně nafocenou ze Kbel, ale spousta věcí mi chybí, jako vždy.
3. 2. - Takže co, měsíc nicnedělání úspěšně za mnou? Snad. Celkem
hezký éro možná bude, ale je to ještě velmi early.
2012
29. 12. - A já vlastně ani nevim. Tygr deroucí se s rozervanýho plechu, hurá.
28. 12. -
3361, povídání zítra.
27. 12. - Update se odkládá na zítra, ještě jsem tam objevil nějaké drobnosti. Za final prohlašuji Delfína, ale to asi není to oč tu aktuálně kráčí.
23. 12. - Tak ať vám Ježíšek pod větev nadělí pěkný print Mi-24, protože já to nebudu...a tak to nebylo moc hezké. V úterý update.
16. 12. - Nesnášim tygrovánky.
12. 12. - Měsíc po měsíci přejde, nula od nuly pojde (v minulém čase). Skutečně to bylo velmi plodné období. Aktuálně už zase něco dělám, je to něco jako objednávka, jedná se o modifikaci jednoho mého již existujícího výtvoru. Prý zrovna asi nejžádanější "modifikace" tohoto typu. Vzhledem k tomu, že to mám odevzdat ve středu večer tak:
a/ mám po tři dny zábavu zajištěnu
b/ tohle přihlouplé naznačování bude brzo objasněno
Na základě konzultace jsme se dohodli, že nejlepší bude ke všem typům od 47. pzlp dávat šakala, i když se třeba v daném období ještě nepoužíval.
PS: čím méně práce, tím více keců
10. 11. -
L-29R bych skoro mohl prohlásit za final (sváry na bandasce, vahadlo křidélka), ale místo toho to odkládám. Důvodem je znak, který jsem očekával, že již budu mít vyřešen. V roce 1968 pochopitelně žádný šakal k pluku nenáležel, ale myslel jsem, že se s "pozůstalými" domluvím, zda by se hodil ten a nebo "Atlantický". Zkrátka, který znak lépe pluk reprezentuje v dnešní době, nebo jestli tam raději vrazit erb města. Nicméně jsem ještě nebyl schopen si na toto téma pohovořit.
Takže co teď? Co se týče printu, tak na řadě je určitě jeden další letoun od 47. pzlp...povrch hliníková barva, žádné individuální doplňky (žádné nýty, uff). Očekávám rychlou práci (he, to tedy očekávám pokaždé). Nicméně mám chuť na něco úplně jiného, neletadlového.
3. 11. - Takže na
Delfínovi dělám už přesně měsíc. Je to podstatně déle než jsem myslel, ale pokud nebudu extrémně lenivý, do konce týdne to dorazím. Také jsem dospěl k názoru, že dost podceňuju vzhled 1100px náhledů co tu mám. Dělám to sice primárně kvůli vzhledu tisku, ale i ty malé obrázky by mohly vypadat lépe. Speciálně starší věci jako MiG-21, trochu to upravím.
31. 10. - Myslel jsem, že při pondělku budu hlásit hotového
Delfína. Krapet jsem se ale přecenil, jenom 2 dny jsem to nýtoval a pak už se mi nechtělo. Kreslím to podle nafoceného OK-ATS, což znamená, že R-kové odlišnosti mám podle (mizerných) fotek z netu. Například nemám popisku na krytku se vstupem na trupu. Kdyby někdo náhodou věděl...
27. 10. - Lid si žádá stíny, tespektive směr světla, šikmo, ne kolmo. Je fakt, že to pomáhá prostorovému dojmu, ale třeba na takové Mi-24 by se mi z toho uvařily závity.
L-29R je snad nejutajovanější letoun čs. letectva, dobových fotek je fakt mooc.
26. 10. - Nová věc na které zvolna pracuji od 3. 10. bez násilí páchaného na sobě ani nikom jiném:
Delfín.
17. 10. -
Hotovo. Nechci o tom slyšet, nechci o tom mluvit, nechci se na to koukat.
5. 10. - Na ten Eday jsem
Mi-24 vytisknul zkušebně na inkoustu. Celkově mi to vyšlo moc tmavé a například ASO mi v tom úplně zanikají. Také mi bylo vyčteno (oprávněně), že otvory na raketnici nevypadají moc plasticky. Dále jsou špatně vidět nýty na vrchní straně. Zatím jsem neměl čas to opravit. Layout je určený pro jeden širokoúhlý rámeček (galerii), není tam nárys a půdorys, které ještě ani nemám hotové.
26. 9. -
Hamsteriffic! Kokpit je v zásadě hotov, z čehož plyne, že celá hrbatá je v zásadě hotova. V zásadě... to znamená, že na tom teď budu tak 3 dny dělat a furt to bude vypadat pořád stejně. Budu upravovat viditelnost různých detailů před tiskem atd., prostě takové ladění.
Předpokládám, že tenhle týden už update dělat nebudu, možná v pátek ráno. Odjíždím do Prahy na
Eday, kde zase budu u počítačů pro děcka. Kdo bude mít cestu a chuť, stavte se.
13. 9. - Tak to u
7358 vidím na UB-32 a Šturmy. "Reálná" konfigurace to moc není, na střelby s kombinací raketnice a 9M114 asik nepůjdou, ale co. Ještě jsem uvažoval přesunout UB-32 na vnější a na vnitřní dát kanonové pouzdro. Jenže to je zas práce... a vlastně to ani nemám kloudně nafocené.
2. 9. - Až na kokpit a nějaké harampádí pod křídla je
Mi-24 relativně blízko dokončení. Dal jsem na web pár detailů (na kterých jsou vidět určité chyby a nedodělky). Ještě jsem se nerozhodl zda podvěsím tygrované čmoudogenerátory nebo nějakou výzbroj.
29. 8. - Tak bych řekl, že mám málo
prověšený rotor, co?
22. 8. - Zase jsem na
to po dvou týdnech trochu šáhnul, ale bylo to skoro s kvérem u hlavy.
10. 8. - Kámoš prodá Nikon 80-400/4.5-5.6 a Nikon 35/1.8, perfektní stav, původ USA. K vyzkoušení během pár dní v Pardubicích, HK. Možno smlouvat, tak kdyby někdo náhodou...
8. 8. -
Kuku.
3. 8. - Taková ta
vrtulka vzadu.
26. 7. - Tři druhy půkulatých, dva druhy plochých nýtů, dva druhy šroubů, celkem asi 8600
puntiků. Psst, přechody křídlo-trup jsem přinýtoval, mají být přišroubované.
25. 7. - Po týdnu tu máme
update. Sice to vypadá, že jediné co jsem udělal je podvozek, ale poladil jsem spousty různých detailů. Až to bude celé hotové, dám sem i nějaké podrobnejší obrázky. Už na tom dělám 4 měsíce a ještě tak 1 mi to bude trvat. Je to naprosto největší magořina co jsem doposud udělal, no vlastně ještě neudělal. Beru to jako takovou ukázku čeho jsem momentálně schopen, další projekt hodlám udělat podstatně efektivněji.
18. 7. -
Mašinkvér na hrbatou.
Aktuálně taky přemýšlím nad tím jak ty moje malůvky vypadají v náhledu na webu. Musím uznat, že je to tak trochu vyblité. Hodně lidí co se tímto zaobírají to mají víc "eye candy" - ostřejší, vyšší kontrast atd., i když jinak tam těch detailů nemají více. Možná zkusím víc "cartoon" styl a méně "foto". Zkrátka trošku přehnat efekty - kabina lesklejší, výraznejší odrazy, tmavší spáry...
27. 6. -
Brekeke kokodák.
23. 6. - Je pro mě jednodušší nakreslit jednoduchý nárys a půdorys než sepsat smysluplný text. Obecné třesky plesky opisovat nechci. V tomto duchu jsem tedy finalizoval
nejkrásnější Anku.
20. 6. - Od poslední verze
Mi-24 jsem na tom udělal kolem 20 hodin a furt to vypadá skoro stejně. To jsou pořád nějaký anténky, šroubečky...příště udělám tralalajta, bakelitovýho.
3. 6. - Zavedl jsem režim, abych se z té
Mi-24 nezbláznil, dělám na tom max. obden. Takže i proto mi to tak strašně trvá. Nicméně, na mou omluvu, jenom taková ASO-2V má 400 objektů.
27. 5. - Klídek, bude i jiná akce,
ono se to nezblázní, snad.
19. 5. - Že prý příští týden je DOD Čáslav,
se picnu.
10. 5. - Kdysi jsem viděl fotku F-15C s FASTpackama a třeba bandaskama, popisek zněl "Take off today, land next week." S tím naším pinďou sice na měsíc asi nedoletíme, ale i tak je to kafemlejnek s nejdelším doletem
co jsme tu kdy měli. Na print dám nicméně poněkud
pravděpodobnější konfiguraci. I když, víme jak je to s těmi AMRAAMy, že.
6. 5. - Kachna pro
dnešní den.
2. 5. - Kulomet 2h, podvozek 3h, pitotka, antény 2h, okna 2h, interiér 3h, rotory 6h, křídlo 3h...to jsou optimistické odhady kolik času potřebuju pro nakreslení nejdůležitějších podsestav než se pustím do kompletování a ladění finálního vzhledu, které také něco zabere. Tolik času do pátka bohužel prostě nemám, takže
Mi-24 na NTM nebude. Alespoň v klidu připravím a vytisknu letošní turboduck a nebudu se plížit z/do práce jako zombie.
27. 4. - Ano, udělám ji, ostatní věci jsou odloženy. Samozřejmě až na novou striped duck.
26. 4. - Že bych se pokusil
Mi-24 dodělat do NTM? To bych měl po ten +- týden o zábavu po večerech vystaráno.
13. 4. - Nejsem schopen s
hrbatou postupovat nějak systematicky. Nezvládám třeba dva dny v kuse sekat nejty a nebo se věnovat rotoru, takže tak nějak přeskakuju od jednoho k druhému kvůli odreagování. Včera jsem dělal zasklení kokpitů, která bych jinak kreslil až skoro na konec. Sliboval jsem si od toho nějaký posun v -art- smyslu, nicméně to musím vyhodnotit jako fail. Dneska bude zas něco úplně jiného, co třeba podvozek?
14. 3. - V sobotu jsem si nafotil
pár aparátů.
31. 3. - Vlastně ani není co
ukazovat ...dva týdny jsem nic nedělal a teď 2 dny nýtuju. Už jich tam je asi 9000 a ještě nejsem hotov. Protože chci, aby to vypadlo dobře i na metrovém inkoustovém plotru, tak se s nima celkem párám. Že pod tím tmavým kabátem budou extra vidět... Nicméně pro můj styl je tento aparát ideální. Jisté nedostatky v -art- složce díla budou suplovány detailností a bude to vypadat dobře. To že se mi předloha líbí čímdál míň je věc jiná.
14. 3. - V sobotu jsem si nafotil
pár aparátů.
11. 3. - Moc jsem s
hrbatou nepokročil, sem tam nějakej puntík. O víkendu si ji snad pořádně nafotím.
2. 3. - Poslední dobou jsem trávil dny smrkáním do kapesníku, tak jsem se chtěl pustit do něčeho nového. Vážně jsem uvažoval o něčem pořádném...v mém jazyce to znamená alespoň 2x100 kN (celkem exkluzivní klub). Nicméně nakonec z toho je
hrbatá, šišatá, ošklivá. To bude na dlouho.
28. 2. -
Šídlo od Neu-Neu dostalo cvičnou GBU-12.
23. 2. - Tak to máš panáčku za
dvakrát sto (panáček ví).
22. 2. - Druhá
Finished.
22. 2. - Že bych spíchnul Libyjskou Mirage F-1 číslo 502 nebo 508?
21. 2. -
Finished.
16. 2. - Není zde prosím někdo od Budějovic? Potřeboval bych nafotit (s instrukcemi) tygra 4644 na podstavci.
7. 2. - Jsem ten pitomej
závěsník dělal asi 2 dny, to byl zas nápad. Existují fotky mašiny ze Kbel 1991 s tímto harampádím, z roku 1993 již (pochopitelně) ne. Nicméně letadlo to umělo, u útvaru to bylo, tak to nepovažuji za problém. Jedná se o šestici tříštivo-trhavých bržděných pum PB-250.
Tento týden ale nebudu mít čas dotáhnout to do finální podoby. Na víkend se chystá 10,5 výročí naší slovutné virtuální švadrony, proto musím připravit nějaký program. Bude to Flaming Cliffs2 akce.
4. 2. - Takže co...jeden vyvrhel mi musí dodat fotku tisícovky na čumák a zbývá spíchnout harampádí pod křídla (trup, centroplán, nebo co)...a můžu to pomalu prohlásit za final. A pak už jenom počkat co zase budu mít špatně. Znova jsem tu kabinu
upravoval.
3. 2. - Když jsem se pustil do interiéru, přišel jsem na to, že mám špatně překryt (tedy více než jsem myslel). Na
BN není vrchní část čelního štítku zaoblená jako u stíhacích verzí. Bohužel i takovéto chyby v procesu dělám. Je taky pravda, že po úpravě to hned vypadá lépe i od oka, neseděl sklon čelního skla.
Už začínám přemýšlet o podvěšené výzbroji, bohužel u mašiny z let 1990-94 se moc extravagancí nedočkáme. Nejspíš BNy udělám dvě, takže jedna bude "realistická" a druhá trochu "what if". Takže asi raketnice UB-16/32 a druhá násobné závesníky + něco (něco co mašina umí, ale v daném období to z ní reálně neupadlo).
1. 2. -
9139...je to děsná straka - "standardní" camo, vyspravovaný sacák zelenou a levé křídlo úplně jiné než zbytek.
27. 1. - Ach ty barvy...,
která to asi bude?
25. 1. - Něco málo jsem na
BN udělal, ale žádná sláva.
17. 1. -
Beena asi bude.
2011
27. 12. -
Vánoční soutěže se zúčastnili 3 lidi, což jsem ani nečekal. Každý jste odhalil přibližně 10 změn a kdyby se to dalo dohromady, měli byste vlastně všechny. Uznávám, že spousta detailů v té velikosti 1100px tam moc vidět není. Hmm, vyhráli jste všichni, ale shipping costs součástí nejsou, musíme se někde potkat nebo tak něco. Dík za účast.
23. 12. - Vánoční soutěž: kdo najde víc rozdílů aktuální od
verze bedny, kterou jsem již 9. 12. předčasně označil za final, má u mě vobrázek zdarma. V pondělí se na to kouknu. Mězitím se všichni mějte jak chcete. A potom taky.
9. 12. - Je to
vytištěný a celkem se mi to líbí. Tisknout znova/opravovat jsem musel jenom jednou.
7. 12. - Někdy tento týden podle času bude test print
bedny.
6. 12. -
Almost done.
29. 11. -
4855.
29. 11. - Bandaska...dobrý, R-23...to je super megaprásk, ale ty R-60 pod trupem se mi moc nelíbí. Pořád mám problém vybrat tu správnou
bednu formátu ML. Na ty co by se mi líbily nemám kloudný fotky. Možná to raději přeruším a dám se do ploskonosky.
24. 11. - Další snaha pokračovat na 4644 by skončila mými vokálními produkcemi u splavu. Potřebuju lepší fotky. Musim vybrat jinou ML, původně jsem neměl v plánu dělat kamuflovanou, takže nevim.
Kupředu, zpátky ni krok.
18. 11. -
Hmm..., moc radosti z toho nemám. Nelíbí se mi "prostorovost" trupu. A větší problém je, že i to co se mi nelíbí, tak jsem dosáhl příliš mnoha objekty položenými na sebe. Z toho pak plyne mizerná viditelnost markingu, který je pod tím. Asi je jasný, co to bude poprvý za numero, ne? Stejně je před uděláním konkrétní mašiny potřeba udělat ještě moc práce. Doufám, že někdy v tomto procesu mě to začně víc bavit.
10. 11. -
Bedna mi moc neodsýpá, nedaří se mi zachytit její chest design. Problémem je i přechod centroplánu do horní plochy sacáku, to mému mnoha vrstvému stylu příliš nesluší.
4. 11. -
Pruhovaná bandaska.
26. 10. - Málem jsem kvůli tomu křídlu oznažil
MiG-23 za odložený projekt, ale pak jsem to nějak udělal. Rozhodně to nemůže mít ambice na nějaký etalon přesnosti...ale dejme tomu.
22. 10. - Sice to nelze považovat za vzor přesnosti, ale myslím že ta
děbna bude vypadat celkem uvěřitelně. Až koudně umístím křídlo.
11. 10. - Začínám mít pocit, že ani druhý pokus stlouci
bedýnku neskončí úspěchem. Zítra nebo někdy se předvolám k podání vysvětlení.
8. 10. - Asi před 2 lety jsem začal dělat výkres na print jednoho aparátu pro ozvučení bojiště. Celkem brzo jsem skončil, protože jsem konstatoval, že jsem to nepochopil a nevím jak to dát celé do kupy - neměl jsem to dostatečně nafocené. Posledních pár dní se o to pokouším znovu, nafocené to mám dobře. A dospěl jsem do stádia, že zase tápu. Jednotlivé sestavy mi prostě nepasují dokupy. Kreslím, kreslím a pořád mi to nevychází - támhle mi něco utíká, když určitě tuhle část mám dobře, deformuje to křivku, která má být rovná atd. Pravděpodobně jsem na to přišel, ale je to pro mě docela překvapení, jedná se o celkovou geometrii letadla. Zase to je tak, že všechny výkresy jsou blbě. Jistý ruský výkres má tuto základní charakteristiku dobře, ale zase má chyby v podsestavách. O víkendu se pokusím tuto první kapitolu uzavřít. Jo, je to tahle
věc.
4. 10. -
Turboduck 10 Tiger Edition.
1. 10. - Čeká se na zprávu od pasáčků kachen, zda se letos povede polepit nový tygr.
30. 9. - Ani třetí pokusný tisk neskočil úspěchem. Včera jsem po tom druhém opravoval 18 chyb, teď se mi ještě 3 věci nelíbí. Horší je, že tiskárna dělá fujtajbly.
update: Mám 15 printů na vyhození, ale nakonec se povedla série 30ks bez zásadních problémů. Z toho počítám ještě vyhodím tak 5 s drobnými kazy. Raději se ani nebudu pokoušet spočítat kolik desítek takovej zmetků jsem už vyrobil.
29. 9. -
Turboduck 09 Tiger Edition.
V pondělí jsem tu vykřikoval, že ho mám hotový a že Corel je vůl. Včera jsem ale opravil asi 8 různejch věcí co jsem zapomněl nebo udělal blbě. Já fakt nic nemůžu nikdy označit za finished.
27. 9. - Dnes jsem tu chtěl vyvěsit (a zkušebně vytiskout) tygra 37, jenže Corel to mrší při vytváření obrázku pro tisk. Zdrojový projekt obsahuje CMYK a RGB bitmapy a zobrazuje je korektně. Problém nastává při exportu bitmapy. Takže až ve středu.
Už jsem ze začínal těšit na jeden nový projekt, který by udělal radost v první řadě mě, jenže tohle jsou přesně ty problémy, které mě odrazují od trávení života před monitorem. Neřeším tvarovou složitost předlohy nebo se nesnažím o zvolenou detailnost...bojuji s tím, že program je vůl. Malá nápověda k ničemu, ta mašina mi byla nafocena ve Vyškově.
20. 9. - Byl jsem nucen opravit
zadek trupu na Turboduck, byl moc úzký. Asi o 5% a nepřišel jsem na to sám...jeden večer práce.
10. 9. - Dělám na Turboduck Single, ale obrázky smysl ukazovat nemá - nebyl by vidět rozdíl na těch 1100px.
27. 9. - Dnes jsem tu chtěl vyvěsit (a zkušebně vytiskout) tygra 37, jenže Corel to mrší při vytváření obrázku pro tisk. Zdrojový projekt obsahuje CMYK a RGB bitmapy a zobrazuje je korektně. Problém nastává při exportu bitmapy. Takže až ve středu.
Už jsem ze začínal těšit na jeden nový projekt, který by udělal radost v první řadě mě, jenže tohle jsou přesně ty problémy, které mě odrazují od trávení života před monitorem. Neřeším tvarovou složitost předlohy nebo se nesnažím o zvolenou detailnost...bojuji s tím, že program je vůl. Malá nápověda k ničemu, ta mašina mi byla nafocena ve Vyškově.
20. 9. - Byl jsem nucen opravit
zadek trupu na Turboduck, byl moc úzký. Asi o 5% a nepřišel jsem na to sám...jeden večer práce.
10. 9. - Dělám na Turboduck Single, ale obrázky smysl ukazovat nemá - nebyl by vidět rozdíl na těch 1100px.
30. 8. -
Jedna malůvka...její podivný poměr stran je způsoben tím, že je zasazena do klasického formátu 4:3, kde jsou přidané dvě fotečky u nichž však nemám právo na zveřejnění (plus loga 1.slp a EC 5/330) - je to tedy výřez z celého plakátu.
18. 8. - V těchto dnech sice poměrně intenzivně čmarikám a budu tak činit i nadále (včera např. 19:00-00:20 :)), ale žádný výstup se zde konat nebude. Něco malého vytáhnu na začátku září a něco (zásadnějšího) před Tiger Meetem - připravit pemprsky.
11. 8. - Nějak není co ukazovat, rozjímám co tak asi dál. Spárka je hotová, jenže na sacáku má nějakou malou malůvku nebo samolepku, detailní fotku bohužel nemám, budu shánět.
5. 8. - Minulý týden jsem si myslel, že
Neu Neu mám hotovou. Jenže pak jsem na spárce zesvětloval ty barvy, takže u téhle to udělám také. Jenže momentálně Mirage už nemůžu ani vidět, takže... časem.
3. 8. - Byl jsem churav, tak jsem celé dny vejral do monitoru. Přímým důsledkem vejrání je
spárka. Poprvé jsem, mimo prasení, na ní vyzkoušel i vyšisování barev. Při podledu zblízka vypadá celkem plesnivě, musím to vyzkoušet při tisku. Speciálně tenhle aspekt ale bude dost jiný na výstupu z laseru a z inkoustu.
28. 7. - Tenhle týden žádný update nebude, nejsou lidi, není materiál.
21. 7. - Tomu říkám pořádná
bandaska.
19. 7. -
Jeden a
druhej španělák. Asi by ještě potřebovali krapet zaprasit.
14. 7. -
Frantík.
Víkend, kdy jsem dělal F-5, původně začal s
F-18. Jenže jsem usoudil, že nenám dost potřebných fotek. Než abych použil něčí výkres a reprodukoval cizí chyby, raději udělám chyby vlastní podle fotografií. Těhle pár čar je víc jak 2 hodiny práce. Základ je fakt kvalitně rozfocená mašina a takhle Horneta nemám.
13. 7. - Vrátil jsem se k
Mirage F1 a spíchnul F1CE, zkrátit EE trvalo asi půl hodinky. Připravil jsem si i nějaké podvěsy, které chci na NeuNeu. Jestli ale dodělám "14-22" s tím jelenem, nebo co mu to na směrovku loni namalovali, ještě nevím.
12. 7. -
F-5.
Nojo, ale co včíl? Určitě časem udělám ještě alespoň jihoafrickou AZ a taky CT od Normandie-Niemen, s nějakým harampádím pod křídly. Teď bych ale spíchnul nějaký jiný eroplán.
9. 7. - Právě probíhá druhé kolo výběrového řízení. Nominováni jsou: F-5, F-8, F-16, F-18, Harrier Gr.9/FRS.1, Mirage III, Cheetah, Super Etendard. Nicméně to ještě nic neznamená. :)
9. 7. - Španělácká
Mirage F1 je hotová, no možná ještě k ní udělám letkový znak místo znaku wingu. Text historie k ní zatím psát nebudu, uvidím jak se domluvím s těmi co kolem ní poskakovali. Oproti ostatním printům s textem, které jsem chápal spíše jako takové sběratelské, jsem u tohoto udělal širší okraj kvůli případnému rámečku. Malinko jsem také zmenšil font.
Nojo, ale co včíl? Určitě časem udělám ještě alespoň jihoafrickou AZ a taky CT od Normandie-Niemen, s nějakým harampádím pod křídly. Teď bych ale spíchnul nějaký jiný eroplán.
7. 7. - Z prezentovaných návrhů na další print zvítězil standardním způsobem ve výběrovém řízení F-5E Freedom Fighter. Ovšem korupce bují na všech stranách a je z toho nakonec
Mirage F1. Cílem bylo vytvořit "víkendovku"...to se mi nepovedlo, dělal jsem ji totiž 5 dní a ještě trochu potřebuje. Nějaké decentní zašpinění, poladit panely a pár antén. Letadlo je to neskutečně jednoduchých tvarů, nemá žádné složité přechody.
Původně jsem chtěl pajcnout nějaký výkres, dokonce jsem tak i začal, jenže tak mě to neba. Takže čumák, směrovka, křídlo a většina paneláže je "moje" práce. Už jako malého mě moc omalovánky nebavily, raději jsem ty tvary vytvářel.
Sice je to můj o řád nejrychlejší projekt, ale tímto způsobem bych se pořád neuživil. Takže asi zkusím ještě něco rychlejšího ze Kbel. Pracovat rychleji už mi ale o moc víc nepude, bude to muset být na úkor kvality. Mirage je fakt tvarově jednoduchá, samozřejmě dost práce ale daly tygrovánky a také kokpit. Takže výběrem předlohy už si to asi moc nevylepším.
Na Turbo Duck nemám pořád chuť.
1. 7. - Turbo Duck je pro tento týden u ledu. V úterý jsem byl ve Kbelích, abych si nafotil
potenciální objekty. Primárně jsem chtěl MiG-23ML, jenže to je nemožné - je pořád totálně zasekaná v hangáru. Venku je MF a BN, jenomže obě jsou to ty černý k.... a detaily na nich zanikají. Na vedle stojící spárku jsem ani nepomyslel. Doufám, že si nafotím čáslavskou ML-ku. Pozn.: Jestli udělám print '23, fakt se mě nikdo neptejte, zda udělám Hell Fightera...
Proběhlé focení není moc detailní, má totiž být zdrojem víkendového projektu. Velká část printů, které jsou u nás k mání zadarmo nebo za 30-40kč, vznikla za pár dní, autor dostal 1500-2000,- a někdo to hodil na offset. Z hlediska přesnosti potom jsou ty printy jsou jaké jsou, takhle rychle se prostě nedá dělat přesně. O úrovni autora to však nevypovídá nic. Říká se, že schopnosti v této kategorii se poznají podle ztvárnění překrytu kabiny, točící se vrtule, případně forsáže. Srovnáním printů věcí co mám já i "konkurence" je jasné, že v tomto ohledu ztrácím. Mám je ale o hodně přesnější, prostě si mnohem později řeknu: "dobrý". Ten člověk by to dokázal udělat lépe, ale když se tím má živit, nejde to.
Moje výtvory mi zabraly hodně moc hodin a nečekám od nich "návratnost investic". Než bych je bouchal za pár kaček a třeba jich prodal x-krát víc, jsem raději pokud to pár lidem stojí za tu stovku. Nicméně se musím přiznat, že mě tato situace "na trhu" trochu štve a když vidím ty (s prominutím) patvary co jsou k mání po leteckých dnech, vztekám se. Takže přes prodloužený víkend si hodím rychlovku, jsem sám zvědav jak to bude vypadat. Ještě jsem se nerozhod, která z nafocených věcí výše to bude.
28. 6. - Další aplikace reálného kokotismu by Corel (
one of the world’s top software companies...):
Gripena exportuji do png o šířce 1100px. Obrázek D-éčka má pak 1100x315px, obrázek C-éčka 1097x135px.
Corel je taktéž obzvláště vhodný na tvoření grafiky webových stránek. Kdo by se zabýval takovými malichernostmi, jako je přesné rozřezávání objektů?! Vždyť velikost +- 1px, obvykle ve formě bílého horizontálního proužku, je tak vzrušující. Je to přeci
award-winning product portfolio includes some of the world's most widely recognized and popular software brands. Tato feautara je společností plně podporována co je Corel Corelem.
25. 6. - Nesnáším Corela! Na jednom počítači nemohu v C.Photopaint používat Save As a Export. To znamená, že rozdělaný bitmapový projekt nemohu ukládat v meziverzích (pic1, pic2...), ani nejde udělat obrázek pomocí Exportu (třeba jpg). Funkce Save naštěstí funguje. Takže vložená bitmapa ve vektorovém projektu C.Draw po editaci uložit jde. To je moje primární užití, takže mi to až tak nevadí. Stává se, že po zeditování a uložení této bitmapy zpátky v Corel Draw bitmpapa už podle něj není bitmapa. Pomůže ji znovu na bitmapu převést...nijak se nezmění, ale C ji prostě jako bitmapu nevidí. Celkem opruz, ale používat to jde.
Na druhém počítači mi tento konglomerát programů přestal tvořit bitmapy. Z objektu v C.Draw udělám bitmapu, ale nemůžu ji upravovat, nějak to asi bitmapa není. Lemplové mizerný, v každý verzi Corela je hromada s.....
Mám já tohle zapotřebí? Jdu do lesa.
24. 6. - Corel Draw jest program vektorový, umožňující vložení bitmap. Základní tvary mám udělané jako vektory, stejně jako třeba marking atd. Stínování, "plasticita" povrchu a kamufláž jsou pak bitmapy. Bez ohledu na výkonnost počítače a počet zreidovaných disků, při vzrůstajícím počtu objektů (a bitmap) vzrůstá odezva systému a doba ukládání souboru. Při přerodu dvousice na jednosic jsem proto veškeré bitmapy smazal a nechal si tam jenom čáry, práce je pak svižnější. Tyto čáry potom použiju jako mustr, při upravování "ostrého" obrázku. Některé části totiž půjdou použít na obě verze. Pohříchu, použít nepůjde většina oněch bitmap.
Na příkladu
Gripena jsou nad trupem vidět 2 objekty, které se následně stanou bitmapami (několikrát). Moje printy nejsou ani tak kresbami, ale mají blíž k výkresu, říkám tomu "nepřesné technické kreslení". Snažím se maximálně veškeré objekty mít separované a v různých hladinách. Velmi to pak usnadňuje editaci a dělání jiných verzí. Např. vypnu trupové číslo a vložím jiné, jedna mašina je špinavá a druhá čistá...Negativem ovšem je, že vytvoření takového projektu je velmi pracné. Pokud bych dělal jenom jednu verzi letadla v jedné kamufláži, mohlo by to být mnohem jednodušší. Tak vypadal můj úplně první print MiG-21R "2101". Udělat z něho jinou mašinu však bylo téměř nemožné, proto jsem to musel vytvořit v podstatě celé znova, jak jsem výše popsal.
21. 6. - Kterak z dvousicu vzniká jednosic,
první krok.
21. 6. -
Tentononc double turbo duck už je skoro hotov. Zatím jsem nepřemýšlel nad konfigurací nádrže/rakety/registry.
15. 6. - Gripena tvořím v Corelu X5. Umožňuje mi dříve naprosto nevídané věci, mohu pracovat třeba 3/4 hodiny bez ukládání, i když má soubor 15MB. To Corel 12 jsem jak magor ukládal co 5 minut, protože pravděpodobnost spadnutí při takto velkém projektu se v horizontu 10-20 minut rovnala téměř jistotě. CX5 má ale jiné problémy, PhotoPaint po čase přestal umět Save As a Export, navíc mi v něm vypadává tablet - přestane reagovat a musím hejbnout myší, jede se dál. Proč já vlastně Corela pořát používám, když v každé verzi je něco zatraceně zahnilýho?! No zkrátka s ním umím, i když se pomalu učím i PS.
14. 6. - Na
Géčku se pracuje. Nejvíc práce mi vždycky dá zpracovat prvotní výkres, který pak vybarvuji. Vzhledem k tomu, že výkres jsem si udělal loni, teď mi to vybarvování pěkně odsýpá a baví mě to. Odsýpá na moje poměry, je mi jasné, že ledaskdo to zvládne za 1-2 týdny. U mě se tyto věci počítají na měsíce. To je částečně způsobeno pečlivosí, kterou tomu věnuji. Nicméně, částečně je to i nepříliš velkou efektivností mých metod, to je třeba uznat.
9. 6. - Tak final verze
open sky.
Byl jsem upozorněn, že naše An-12 měla bílé lemy výsostních znaků. Ten print jsem dělal s přestávkami snad rok a nevšiml jsem si toho...a že jsem pořád na ty fotky koukal. Celkem ostuda, takže kdo ji ode mě má, vyměním mu ji.
6. 6. - Byl jsem nucen 4 dny hnípat doma, tak jsem hnípal u Corela. Celkem jsem pokročil s
Gripenem. Mám povědomí o 5 jiných autorech, kteří géčko udělali také. Co tedy říci na adresu toho mého? Určitě se mi neztratí žádné ty závěsníky, antény, zaměřovače a jiné podružnosti. :) U 4 z nich jsem si jistý, že můj Gripen bude přesnější. U toho jednoho nevím, nezkoumal jsem ho. Co se týče vzhlednosti, to bude dle názoru každého soudruha. Každopádně mi to není moc co platné..."konkurence" je za pár švestek, případně úplně zdarma. A je mi to vlasně úplně jedno, báječně tím prokážu, že nejsem žádnej komerčák, tak.
2. 6. - Ze začátku roku jsem byl printama a kreslením už dost unaven a nic jsem nedělal. Po pár měsících to přešlo, ale print z toho není. Je to taková
nějaká malůvka. Vytvořena je stejnou "technologií" jako moje printy, tudíž tomu odmítám říkat "art". Letadlo je hotové, teď se pokouším o mraky. Horký vzduch budu aplikovat až na hotový výtvor, to už jsem zvládl uspokojivě. To že rozmístění odporuje základním pravidlům kompozice je úmysl a i proto tam chci nějaké uvěřitelné mraky.
31. 5. - No, spáchal jsem si nový webík, starý byl hodně ostuda. Už zase i něco dělám, brzo sem hodím náhled.
starý web (odkazy nefunkční)
2010
21. 12. Původně jsem An-24 vůbec nechtěl kreslit (bez dalšího bílo-modro-červeného kabátu se fakt obejdu), ale když jsem udělal 30, tak bylo na cestě k 26 logické udělat i 24 (klasický čumák, zadek bez rampy). Shrňme si to...An-30 mám bílou, An-24 je také bílá, An-26 udělám najaktuálnější podobu s NATO kabátem a An-26Z-1 bude "stará" zelená.
Ty An-24/26/30 se mi opravdu líbí, já snad začnu zase lepit. :)
18. 12. A taky z toho bude An-26.
14. 12. Takhle nějak podle mě vypadá An-24.
11. 12. An-30FG je hotová, musím jenom zvolit rok a jak v tu chvíli vypadala. Zatím předpokládám rok 1998 a bílý radom, asi budu muset odchytit někoho od Fotoletu, pro jistotu.
A co dál? Možná se pustím do An-26, možná něco úplně jiného. Mám chuť na "plechové" éro, rád bych zkusil trošku upravený způsob dělání plechu. Také pomýšlím na letouny první poválečné generace našeho letectva. Poslední dva stíhací letouny sovětské provenience v naší výzbroji by také nebyly od věci, nemám je ale bohužel dostatečně nafocené.
30. 11. Pouze drobný tuning výškovky. Budu si muset pečlivě vybrat konkrétní rok služby této Anduly. Měnil se radar, jeho zbarvení, potom barva zadní části motorů, náběžka směrovky, tvar trupového čísla a pochopitelně různé nápisy na čumáku. Celkem chaos na jednu mašinu.
27. 11. Úplně jsem zapomněl, jaká je to pakárna dělat bílé letadlo na bílý papír, já snad tu andulu udělám v eloxu...
25. 11. Tak jsem si říkal (zase jednou) že se s tím nebudu párat. No zatím se to moc nedaří, ale pořád mě to baví.
24. 11. Skutečná An-30FG je na cestě k p. Trantíkovi. Měla zůstat ve Kbelích? Je dobře, že jde k soukromníkovi, který ji vystaví?
Nejraději bych měl možnost si ji prohlídnout ve Kbelích (a ne nezbytně pouze z důvodu vstupného a vzdálenosti do Zruče), jenže co s tím, když Kbely na ni nemají místo?
20. 11. Nýty tady, nýty tam, všude kam se podívám, zavolejte Siegfrieda von Cvoka.
19. 11. Po roce jsem vzkřísil projekt An-30FG. Co k němu říci? Je to krásné letadlo, ale bílomodročervený kabát mi fakt leze krkem. Dělám ale tak, protože druhá varinata naší "FG" je ještě příšernejší (když pominu elox při generálce, který mě trochu i láká). Stíny tam aktuálně jsou jenom, abych to letadlo viděl a zhluky barevných čar jsou pomocné linky na nýty.
11. 11. Dovybavil jsem L-159A a T1 podvěsy (střídmě). Při tom jsem zjistil, že mám špatně umístěné křídelní závěsníky. Musel jsem to tedy na všech Alkách opravit. Asi tady někdy napíšu pojednání o tom jak jsem si x-krát myslel, že mám něco dobře a x-krát jsem se mýlil. Druhý díl bude na téma, že ještě nikdy nikdo na zeměkouli neudělal dokonalý výkres. (včetně mě) Alespoň věcí, které jsem spáchal jako print.
6. 11. Tak L-159B je zralá na testprint...ono se to nejspíš na poprvé nepovede, kvůli černé barvě, světlejším linkám atd. Došla mi ale jiná věc. L-159A mám bez podvěsů, T-éčko je jenom s bandaskama a B-éčko maximálně se Smokewinderama. Asi budu muset pod jednu podvěsit nějaké harampádí, ať nejsou tak bezzubé.
5. 11. Na L-159B jsem prováděl nějaké to tunění. Jediná výraznější nová věc je Smokewinder, nicméně ještě nevím, zda ho nakonec použiji. Působí totiž trochu rušivě, už to není tak "sleek".
3. 11. Dělání printů mi celkem rozšiřuje obzory. Nejenom co se týče způsobu "výroby" a znalosti předlohy, ale i pohledu na ni. Ta L-159 se mi fakt začíná celkem líbit. To samé se mi stalo s MiG-21. Vždycky se mi líbila jenom 3. generace, ale jak jsem je dělal, oblíbil jsem si i starší verze. A něco jsem si dokonce našel i na spárce.
2. 11. Tak jsem si řekl, že si jen tak pro radost hodím tovární alku. Zatím vždycky, když jsem si něco takového říkal, to nikdy nebylo "jen tak". Onen přechod/proužek snadno odhalí kde mám špatně jakou anténku nebo panel. Snad to nějak dopadne, kabátek je to fešnej.
MiG-19PM se mi zdá, že je dokreslen. Nemám hotov jenom text.
29. 9. Je libo jednu megeru?
18. 9. Dnes vyrážím do Prahy na E-day i s printama, budu tam až do neděle s počítačema pro děti.
15. 9. Aranka alias Druhá Černá Mery alias MiG-21R tč. 1922 je hotová. Musím se přiznat, že 1922 a 7701 jsou pro mě osobně naše "nejzásadnější" jednadvacky. Mery jakožto hradecký stroj, pocházím totiž z HK. MiG-21MF 7701 je pak moje absolutní "number one".
Když už jsem u toho svěřování...můj nejoblíbenější typ sloužící v našich luzích a hájích je MiG-23ML, dlouho nic a pak všechny možný poletuchy ozvučující bojiště před i po třiadvacítce. Jestli to ale něco znamená v souvislosti s tématickým zaměřením těchto stránek fakt nevím. :)
14. 9. Jeden, dva dny a budu mít pohromadě všechny verze jednadvacky sloužící v našich letectvech. Poslední zbývající je MiG-21U. Jedná se o mašinu s malou směrovkou, tu s velkou asi dělat nebudu.
9. 9. Kde se vzala, tu se vzala, přiletěla Aranka. Potřebuje trošku odřít a je hotovo.
7. 9. Dodělal jsem L-159T1.
2. 9. Právě jsem našel logo Stress teamu o kterém jsem myslel, že jsem o něj přišel...a tím zachránil pár hodin práce, je celkem složité. MiG-21MF 7701 proto udělám ve variantě s tímto logem od Leteckého zkušebního odboru.
2. 9. 4 hodiny práce na spárce, mohl bych vyhlásit soutěž "najdi 7 rozdílů" a stejně by to byl celkem obtížný úkol...
31. 8. Z nedostatku jiné (lepší) zábavy, jsem přes víkend spáchal Tentononc Double. Text, typové označení na směrovce, nějaká ta popiska a je to.
26. 8. Dodělal jsem L-159A, brzo spíchnu i dvoumístnou, ale momentálně musím pracovat na něčem jiném.
24. 8. Takže Alka je hotová...vlastně skoro, musím si ještě ověřit umístění křídelních závěsníků. Protože ale hojně používám vrstvy (51), bude to hned. Hladin je sice hodně, ale jinak je to můj nejjednodušší výtvor, má to jenom asi 4500 objektů (jednadvacka jich má víc jak 3x tolik). Z velké části je to protože jsem L-159 nenýtoval. Částečně je to ale způsobeno i určitou, řekněme, optimalizací...prostě se snažím dělat rychleji. Mám z toho celkem radost, šlo to dobře na svět, donekečna jsem se nepáral s detaily atd.
I tak bych ale pořád mohl vést seminář "Jak nedělat printy". :)
20. 8. Na L-159 už toho moc nezbývá, vlastně jenom závěsníky a překryt kabiny. Plus takové to odladění před tiskem.
17. 8. Tentononc se klube na svět (na moje poměry) neskutečně rychle, přes víkend jsem docela máknul. Díky tomu, že mi to tak odsýpá, tak mě to i dost baví. Udělal jsem hodně práce, ale jednotlivé věci v aktuální podobě k sobě úplně nejdou - něco je moc světlé, něco moc tmavé, budu to muset poladit. Plus samozřejmě dodělat co chybí, je toho dost. 6066 pravděpodobně udělám bez podvěsů. Na CIAF by ale mělo být hotovo...otázka je zda nebudu líný se dopravit asi ty 4 kilometry od domu na letiště.
14. 8. Lehký bitevní tentononc, alias L-159 ALCA.
13. 8. Po několika měsících intenzivního flákání se jsem zase začal něco dělat. Na Gripena jsem se vykašlal, věnuji se jednomu lehkému bitevnímu tentononcu.
25. 5. Kdyby snad měl někdo zájem, tak mohu dodělat print Albatros D.II. Podotýkám, že není na kvalitativní úrovni jako moje ostatní práce a vůbec jsem neřešil tvarovou přesnost. Pokud by zároveň někdo vypomohl s nějakým textem, případně znakem, který by se mohl dát nad letadlo, budu rád. Sám to dělat nebudu...jedná se o jeden takový hříšek z minula.
18. 5. Jsem teoreticky schopen udělat jakoukoli jednadvacítku. Minimálně mám čísla na všechny mašiny od 211. letky. Problém pak spíš dělá vymyslet k ní text. Už mám rozdělané i nějaké kamuflované...
15. 5. Byly časy, kdy mi dvoumístná jednadvacka připadala ohavná. Styl, jakým sovětští konstruktéři roubovali druhé sedadlo na jednomístné letouny, býval velmi často podivný. Nicméně to, jak jsem studoval tyto upravené partie na cvičné MiG-21 a kreslil je, se na mě podepsalo. Svým způsobem je to obdivuhodné a momentálně mohu říci, že se mi vlastně spárka líbí. V návaznosti na tento "úvod" tedy oznamuji, že udělám ještě jednu MiG-21UM, konkrétně velmi zajímavé číslo 9341.
11. 5. Naprosto zákonitě, pokud mám něco udělat, dělám něco jiného. Když prásknu, že mám rozdělaného Gripena, dělám na...jednadvacce. Takže jsem dorazil verzi US, tedy aspoň co se týče kreslení. Mám celkem problém psát něco smyluplného, když se jedná o mou dvanáctnou v pořadí. Snad splaším něco u lidí od pluku. Základní data mám, takže v případě potřeby něco sepíšu. Z rodiny MiG-21 sloužící v naších luzích a hájích mi tedy už zbývá pouze verze U.
7. 5. Tak jsem usoudil, že je na čase odhalit další věci, které mám rozdělané, těm známým se mi totiž momentálně nechce věnovat. Jedná se o JAS-39 a L-159. V prvním případě zveřejňuji postup prací, Alku si zatím schovám na horší časy.
I kdyby to snad někoho popohnalo udělat géčko také, je mi to jedno. Párkrát jsem už totiž před časem slyšel, že ho někdo snad chce udělat/dělá. Zkrátka se ve finále uvidí, který bude lepší. Stejně jako u ostatních malůvek se budu věnovat v první řadě tvarové přesnoti (v rámci možností). A to práci prodlužuje, musím říc, že zásadně.
6. 5. Jsem mile překvapen zájmem o moje printy, děkuji všem, kterým za to stojí, vím kolik u nás obvykle printy stojí.
3. 4. Úžasný úspěch, dnes nesu na poštu printy pro prvního zákazníka. Asi to hnedle propiju :).
18. 2. MiG-19S budiž prohlášen za hotový. S verzemi P a PM momentálně pokračovat nebudu. Kdybych se ale splašil, tak to odhaduji asi na týden - odlesky, stíny, překryt kabiny, rakety+závěsníky atd. A hlavně vymyslet konkrétní mašiny, o kterých se dá něco napsat. P-čko mám teoreticky vybrané, i když fotku na něj nemám. PM chci jednoznačně bez jakýchkoli projevů lidové tvořivosti. Plus čas na vytvoření textu.
16. 2. Něco málo statistiky k projektoru/souboru MiG-19:
14690 objektů, 194244 bodů, 72 hladin, 55 bitmap
Mám v souboru verze S, P, PM, ale bitmapy jsou jenom k S (odlesky, stíny,...). Až je udělám i pro P, PM budu pravděpodobně muset tyto verze dát do vlastního souboru, protože by se stávající stal už moc složitý.
13. 2. Dokončil jsem úpravy na 3.g a spárce o kterých jsem mluvil. V náhledech 980px to ale moc vidět není. Jedná se o sklon zadní hrany překrytu jednosicu, mírně tvar horní části přídě spárky a nýty+ušpinění plechů okolo trysky. Nijak zásadní změny, ale nějaký čas mi to zabralo. Mimo jiné proto, že jednadvacky mám momentálně v 11-ti souborech. Nemůžu jich mít víc v jednom, protože je to pak příliš složité pro počítač a pak taky různě zapomínám zviditelnit tu a tam nějakou anténku atd. pro konrétní mašinu. F-ka ještě není v hotových printech, protože nemám dodělaný text. O vybrané 0502 toho není moc co napsat, tak možná udělám jiné číslo - rád uvítám nějaké návrhy na letoun s nějak známou/popsanou historií...US 0541 také potřebuje text a ještě popisky.
Uvidím čemu se budu věnovat dále - mám rozdělané ještě další 2 jednadvacky, které zde uvedené nejsou. Devatenáctka by si už taky zasloužila dotlačit do cíle. Kdo dodělá An-26/30 teda nevím. Nějakou dobu také střídmě dělám na novém "tajném" projektu, to jsou už celkem dva. :)
9. 2. Proč mi nikdo neřekl, že spárka jednadvacky není Fisbed, ale Mongol? Teda, ne že bych to nevěděl. :)
5. 2. Poslední dobou jsem v (marné) snaze dodělat jednadvacky na soutěž v HK kreslil od nevidím do nevidím a už toho měl celkem dost, proto jsem na to posledních 6 dní ani nesáh. Takže pozvolna zase začínám něco dělat.
30. 1. Tak, vše je v háji zeleném. Když jsem (jako poslední z řady jednadvacek) dělal F-ku, přišel jsem na to, že na jednosicech 2./3. generace mám blbě část kabiny a zároveň chybu na čumáku spárky. Zároveň jsem na F udělal vizuální vylepšení, která chci mít na všech ostatních verzích. V neposlední řadě jsem zjistil, že verzí s největší celkovou délkou s pitotkou je právě F. Musím tedy ostatní verze patřičně zmenšit, chci mít verze jednoho letadla ve stejném měřítku (jako první byla R). Nu a všechny tyhle věci jsem nestihl upravit, abych je mohl dneska vytisknout a zítra donést na soutěž. achjo. MiG-21 dělám (a předělávám) už 3 roky a tak tam chci mít co nejmíň chyb, když mi to dalo tolik práce. Díky za pochopení.
Momentálně jediná jednadvacka, která vypadá tak jak chci, je F-ka, jenomže k ní zase nemám hotový text. Takže zase nic.
Každopádně něco "malého" pěkného jsem vytiskl a zítra na soutěž beru. Všechno mám na ukázku vytištěno v +- aktuální podobě.
21. 1. Přidal jsem náhledy na MiG-21PF/PFM a MiG-21U/US
20. 1. Momentálně dělám na MiG-21F a (téměř) jsem dokončil PF a PFM. Doufám tedy, že na soutěži 31. 1. v HK budu mít k dispozici vytištěné všechny verze, které u nás létaly - F-13, PF, PFM, MA, MF, MFN, R, U, US, UM.
Získal jsem lepší laser papíry 300g (dříve 250g), cena printu bude 100,-.
2009
15. 12. Po dvou letech přišel čas na MiG-19.
10. 12. An-12 je hotová.
26. 11. Vyzkoušel jsem na jednom počítači uložit projekt An-12 v obou verzích Corela (má 16,5Mb).
Corel X4: 18s
Corel 12: 8,5s
Pro C12 to je sice pěkné, žel práce s ním je neustále zpříjemňována touto hláškou, když chceme ukládat. Míra četnosti jejího výskytu je ovlivněna velikostí projektu. Při složitosti An-12 je to v řádu několika minut. Po této hlášce je nemožno práci uložit, i když jinak Corel nadále reaguje. Člověk se ale nemůže nikdy nudit... to je také celkem zábavné. Netřeba zvlášť zdůrazňovat, že zavírání čehokoli nepomůže. Tomu se říká odladěná správa paměti.
24. 11. Na An-12 je vidět, kterak různé verze Corela exportují do bitmapy jinak. Dnešní verze je exportovaná z CX4 a předchozí z C12. Oni tedy obrázek i zobrazují na monitoru odlišně - jedná se o součásti, které jsou v projektu jako bitmapy, tedy stíny, zašpinění a odlesky. Ostatní věci v projektu (80-90%) jsou vektory.
Rozdíly se tvoří odlišným vyhodnocováním průhledností těchto bitmapových objektů. Rozhodně bych preferoval způsob z C12.
18. 11. Doma provozuji Corel 12 na compu Dual 2,66Ghz s 2GB paměti, jedním SATA diskem a W XP. Ukládání rozdělaných věcí v Corelu je otravně pomalé. V práci na novém compu mám Corel X4, Dual 3,33Ghz, 4GB, 2xSATA a W Vista a ukládání je...na pos**ání pomalé.
Tak aspoň náhled současného stavu An-12. Což je, mimochodem, ukázkou jak X4 malé věci jako jsou nýty neukáže v malé bimapě vůbec, narozdíl od C12, který je ukáže moc. Je to vidět na dvou posledních obrázcích.
Začínám mít pocit, že optimálním řešením by bylo se úplně vykašlat na program, ve kterém tyto věci kreslím. Pak bych se mohl zbavit i daného operačního systému. Je skutečně poměrně frustrující, když člověk má čas, chuť a třeba i kloudný počítač a stejně nemůže pořádně dělat...
30. 10. Takhle nějak to vypadá, když je všechno, až na kulatá okna, 100% ve vektorech (An-12). Následně stíny převedu na bitmapy a budu si s nimi trošku hrát, odlesky podobně. Přidám nějaké to začouzení (a že naše An-12 byly vcelku špinavé) a mohu si odškrtnout další položku. Tedy, asi budu mít problém s napojením trupu do směrovky.
22. 10. Tůčko jsem vytiskl a, jak jsem očekával, bude to třeba krapet upravit. Zkrátka bílé letadlo se na bílý papír tiskne celkem těžko - něco je vidět málo, něco naopak moc. Půjde ale o jednoduché úpravy - sláva hladinám.
15. 10. Tu-154 je hotov, snad. Technik na tiskárnu dorazil, problém jsme ale nevyřešili. Budu muset vyzkoušet jiné papíry, které objednám. Zdá se, že samotnou tiskárnou to není.
29. 9. O víkendu jsem vyzkoušel Corel X4, pozměnili od X3 (naštěstí) funkci přechodů, takže to je použitelné stejně jako v C12. Export do bitmap funguje jinak než v C12...při malé velikosti obrázku se již nesnaží zobrazit všechny detaily. Takže např. při 980px už věci jako nýty nejsou skoro vidět.
Každopádně věci co mám rozdělané v C12 v tom i dodělám.